26 Niedziela Zwykła – Odpust Matki Bożej Różańcowej – 1 października 2017

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku

             Drodzy Diecezjanie

Odpowiadając na prośbę biskupów meksykańskich popartą apelem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wraz z całym Kościołem w Polsce przeżywamy dzisiaj Dzień Pomocy Ofiarom Trzęsienia Ziemi w Meksyku – pod hasłem: „Kościół w Polsce dla Meksyku”. Tak się składa, że w tym samym dniu Caritas Diecezji Tarnowskiej w wielu parafiach naszej diecezji organizuje tradycyjną już akcję charytatywną „Chlebków Miłosierdzia”.  W związku jednak z tragedią, jaka dotknęła Meksyk, pragniemy tę akcję rozszerzyć na wszystkie parafie diecezji i w tym dniu ofiarami składanymi do puszek wesprzeć poszkodowanych w Meksyku. Proszę również o modlitwę podczas wszystkich Mszy świętych i nabożeństw różańcowych za wszystkie ofiary trzęsienia ziemi w Meksyku.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                                      † Andrzej Jeż

                                                      BISKUP TARNOWSKI

 

KOMUNIKAT O DIECEZJALNYM MARSZU DLA ŻYCIA I RODZINY

             Drodzy Diecezjanie!

W naszej diecezji obchody Dnia Papieskiego powiązane są z IX Diecezjalnym Marszem dla Życia i Rodziny, który w tym roku przejdzie ulicami Grybowa. Serdecznie zapraszam Was do udziału w tym wydarzeniu w niedzielę 8 października. Wspólne spotkanie rozpoczniemy od Eucharystii celebrowanej w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie o godz. 1100, zaś później podczas marszu wyrazimy wdzięczność za nasze rodziny i dar życia.

W tym samym dniu o godz. 15. 30 w Domu Rekolekcyjnym OPOKA w Starym Sączu rozpoczną się warsztaty pt. „Płodność – Problem – Pomoc, którą przynosi Naprotechnologia”.  Warsztaty te będą kontynuacją tego szczególnego dnia poświęconego życiu i rodzinie. Są one przeznaczone głównie dla małżeństw borykających się z problemem niepłodności. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej. Niech nasza troska o życie każdego człowieka, będzie wyrazem miłości do Boga, dawcy życia.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                                      † Andrzej Jeż

                                                    BISKUP TARNOWSKI

 

Dziś suma odpustowa o godz. 11.00 Różaniec odmówimy w czasie procesji po sumie, dlatego po południu już nie będzie różańca. Msza św. popołudniowa o godz. 16.00 Przed kościołem można nabyć album o naszej parafii wydany z okazji jubileuszu 650-lecia parafii po promocyjnej cenie 15 zł.

Dziś Caritas rozprowadza tzw. „Chlebki Miłosierdzia”. Akcja ta prowadzona jest w całej diecezji. Za „Chlebek Miłosierdzia” składamy ofiarę przynamniej 5 zł. Ofiary w całej diecezji przeznaczone są na dożywianie dzieci i inne cele charytatywne.

Przypominamy, że nabożeństwa różańcowe w dni powszednie odprawiamy o godz. 17.00 a w niedziele – o godz. 15.30

W środę zapraszamy na różaniec klasy trzecie przygotowujące się do I Komunii św. wraz z rodzicami. W środę zebranie Caritasu po różańcu.

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek szczególną intencją wspólnej modlitwy różańcowej będzie prośba o nowe i święte powołania zakonne i kapłańskie, w piątek zaś wynagrodzenie zniewag, jakie Serce Jezusowe doświadcza przez oziębłość ludzkich serc. Piątkowy różaniec poprzedzi litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i aktem oddania rodzaju ludzkiego. Spowiedź w piątek od godz. 16.30 tak jak w każdy dzień powszedni.

W czwartek na różaniec zapraszamy klasy III Gimnazjum przygotowujące się do Bierzmowania razem z rodzicami.

W tym tygodniu różaniec poprowadzą dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum w następującym porządku: poniedziałek – klasy drugie z Gimnazjum, wtorek – klasy siódme, środa – klasy III ze Szkoły Podstawowej, w czwartek klasy III z Gimnazjum, w piątek klasy piąte i w sobotę klasy czwarte, drugie i pierwsze Szkoły Podstawowej.

Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół może nas obdarzyć. Przypominamy, że w niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, a w czwartki – tajemnice światła.

W tym duchu przeżyjemy też liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada pod koniec tygodnia, w sobotę, 7 października.

Wyjazd pielgrzymów do Wierchomli Wielkiej na modlitwę „Różaniec do granic” w sobotę o godz. 8.00 z parkingu kościelnego.

W I sobotę zapraszamy do odprawienia kolejnej z pięciu pierwszych sobót miesiąca. Najpierw od godz. 16.00 będziemy łączyć się z wiernymi odmawiającymi 4 cząstki różańca na granicach naszego kraju odmawiając trzy cząstki różańca. Natomiast o godz. 17.00 będzie Nabożeństwo I soboty i czwarta cząstka różańca a następnie Msza św. Tych, którzy nie byli miesiąc temu zachęcamy do rozpoczęcia pięciu I sobót.

W jutrzejszy poniedziałek w liturgii wspominamy św. Aniołów Stróżów. To wspomnienie ma nam przypominać, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, którego zadaniem jest obrona nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Jednak żeby to było możliwe, sami musimy być wyczuleni na jego natchnienia. Pamiętajmy też, aby każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika, choćby przez dołączaną do porannego i wieczornego pacierza modlitwę: Aniele Boży, stróżu mój…

W tym tygodniu patronują nam:

  • 4 X – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), ojciec wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyk, którego duchowość do dziś wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła (wspomnienie obowiązkowe); w jego liturgiczne wspomnienie imieniny obchodzi Ojciec Święty Franciszek – przez wstawiennictwo św. Franciszka z Asyżu polecajmy go Bożej Opatrzności;
  • 5 X – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), dziewica, siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia; św. Jan Paweł II zwykł ją nazywać „iskrą Bożego miłosierdzia”, która wyszła z Polski (wspomnienie obowiązkowe).

W przyszłą niedzielę już po raz 17. będziemy w całym kraju obchodzić Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Rozważania różańcowe podczas wieczornego nabożeństwa w tym dniu pragniemy osnuć wokół nauczania papieża Polaka. Chcemy również złożyć swoją „cegiełkę” w budowę żywego pomnika Jana Pawła II, materialnie wspierając zdolną, lecz ubogą młodzież pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. Młodzi przedstawiciele naszej parafii będą stać przy drzwiach kościoła ze specjalnymi skarbonkami. „Bóg zapłać” za składane ofiary.

Od przyszłej niedzieli Caritas będzie rozprowadzał znicze na groby. Prosimy, aby nabywać znicze w kiosku parafialnym, w ten sposób wspomagamy potrzebujących. Dziękujemy Caritasowi i SKC za bezinteresowną posługę wobec potrzebujących naszej parafii.

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Zofii Słowik. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Bolesława Płaczka.

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Józefy Rusznicy . Dziękujemy za udział w różańcu róży Janiny Radoń.

W „GN” dzisiaj m.in.:

  •  o różańcu, który jest firmowym znakiem katolickiej pobożności
  • o tym, że powinniśmy płakać nad kościołami zamienianymi na restauracje
  • o powstającym nowym prawie o pochówkach zmarłych
  • sądy według prezydenta

Natomiast w „Niedzieli”:

  • tematem numeru jest wołanie o trzeźwość
  • w sobotę Polska zostanie opleciona różańcem w stulecie objawień fatimskich

W nowym „MGN”:

  • bezpłatny dodatek – audiobook z drugą częścią powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
  • o tym jak działa radio

W kiosku jest do nabycia „Kalendarz rolników” na nowy rok.

Finanse w parafii Lisia Góra

Raport za okres 1 do 30 września 2017

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

siostra Scholastyka za sierpień

0,00

400,00

ofiary z 10 kopert na remont domu parafialnego

590,00

0,00

za grobowce

1 770,00

0,00

za gaz w domu parafialnym

0,00

85,58

za gaz w kościele

0,00

108,94

za plakat na parkingu

0,00

40,00

czytanki mszalne IX-X 2017

0,00

200,72

płyn do posadzki w kościele i mopy

0,00

204,48

modlitwa wiernych na 2018 rok

0,00

126,00

oprawa aktu oddania NMP

0,00

180,00

paliwo do kosiarek

0,00

80,00

sprzątanie cmentarza w sierpniu

0,00

500,00

składka niedzielna

1 816,00

0,00

ofiary z 21 kopert na remont domu parafialnego

1 070,00

0,00

ofiara na kościół

500,00

0,00

50 lampionów na nabożeństwa fatimskie

0,00

107,50

indeksy dla kandydatów do bierzmowania

0,00

160,00

za prąd w budynku gospodarczym

0,00

46,73

za wodę i ścieki w domu parafialnym

0,00

342,32

składka niedzielna

1 865,00

0,00

ofiary z kopert na remont domu parafialnego

780,00

0,00

ofiary z okazji ślubów

254,00

0,00

paliwo do kosiarek

0,00

85,00

składka niedzielna

2 126,00

0,00

za grobowce

1 650,00

0,00

ofiary z kopert na remont w domu parafialnym

70,00

0,00

olej do świec, kadzidło i węgielki

0,00

136,00

III i IV rata podatku rolnego

0,00

636,00

ubezpieczenie OC na terenie parafialnym

500,00

12491

3939,27

Pracownicy parafialni otrzymali za wrzesień 2500 zł., ZUS pracowników 790,72 zł., Urząd Skarbowy 169 zł. Kwiaty do kościoła i do kaplic w październiku 600 zł. Radni zebrali z ulic Kościuszki, Rataja, Sucharskiego, Zagumnie i Leśnej 14340 zł. Ofiarodawcom dziękujemy za ofiary a radnym za ich zebranie. W kasie dla pracowników kościelnych było 132,50 zł. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 10412,78 zł.

Składki z września przekazane do Kurii przeznaczone były na potrzeby diecezji i puszka na Uniwersytet JP II. Wyniosły 1690 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone we wrześniu.