30 Niedziela Zwykła – 29 października 2017

 

Dzisiejsza, ostatnia niedziela października, w kalendarzu liturgicznym rokrocznie obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego, parafialnego kościoła, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty. Tutaj umacniamy naszą wspólnotę z Panem Bogiem i braćmi. Ale z tym dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Pana Boga. Musimy zadbać o to, aby nasz parafialny kościół ciągle piękniał, aby również od strony materialnej był miejscem godnym swego Gospodarza. Jesteśmy to winni również wobec przyszłych pokoleń, które tu po nas przyjdą, aby uzewnętrzniać swoją wiarę i chwalić Trójjedynego Boga. Dziś przeżywamy ostatnią niedzielą października – miesiąca różańcowego, ale nie odkładajmy różańca do szuflady, bierzmy go do ręki jak najczęściej. Pamiętajmy, że w tej prostej, a tak głębokiej modlitwie uwielbiamy Pana Boga oraz Jego i naszą Matką za wielkie dzieło odkupienia. Na różańcu możemy też wyprosić wiele potrzebnych łask, zarówno nam samym, jak i naszym bliskim, i to nie tylko żyjącym, ale również zmarłym.

 

W poniedziałek i wtorek zapraszamy na ostatnie nabożeństwa różańcowe w tym miesiącu o godz. 17.00

 

Aby zyskać odpusty zupełne za dusze zmarłych z okazji Wszystkich Świętych i Tygodnia Modlitw za Zmarłych, trzeba przystąpić do spowiedzi św. Spowiedź w naszym kościele będzie we wtorek, 31 X od godz.13.30 do 17.00 z przerwą od godz.15.00 do 16.00 Będą obcy księża. Prosimy wykorzystać tę okazję do spowiedzi św., ponieważ w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny nie będziemy spowiadać. Będzie to zarazem spowiedź przed I piątkiem miesiąca. Prosimy nie siadać w pobliżu konfesjonałów.

 

Zbliża się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych i listopad, miesiąc poświęcony ich pamięci. W związku z tym przypominamy, że można składać wypominki listopadowe i roczne z wyraźnie wpisanymi nazwiskami do puszki z napisem „Wypominki” znajdującej się przy ołtarzu Serca Pana Jezusa. Na wypominki roczne wpisujemy tylko najbliższych zmarłych (kilka osób). W intencji zmarłych polecanych naszym modlitwom ofiarujemy wspólny wieczorny różaniec w pierwszym tygodniu listopada. Wypominki roczne są czytane w każdą niedzielę przed poranną Mszą św. Nowe wypominki roczne zostaną przez miesiąc listopad wywieszone w gablocie parafialnej.

 

W środę 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Przed południem Msze św. tak, jak w każdą niedzielę. Po południu o godz. 14.00 Nieszpory świąteczne z kazaniem a następnie procesja na cmentarz. Po procesji Msza św. i wypominki za zmarłych. O godz. 20.00 młodzież odmawia różaniec za zmarłych na cmentarzu. W tę uroczystość uwielbiamy Boga wszystkich czasów w Jego świętych – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności, na radosne spotkanie z Ojcem w Niebie.

 

W czwartek, 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w naszym kościele zostaną odprawione Msze Święte w godz. 6.30, 8.00, 9.00 i 17.00 W Dzień Zaduszny wieczorem o godz. 17.00 będzie Msza św. koncelebrowana za wszystkich wiernych zmarłych a w piątek za zmarłych kapłanów posługujących w naszym kościele. Przed i po każdej Mszy św. będziemy wypominać zmarłych i modlić się za nich. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo o godz. 17.00 zapraszamy klasy III Gimnazjum przygotowujące się do Bierzmowania razem z rodzicami. Po Mszy św. kandydaci do Bierzmowania poprowadzą wypominki swoich bliskich zmarłych i różaniec.

 

We Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny przy bramach cmentarza będą zbierane ofiary do puszek na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Prosimy o ofiarność na ten cel.

 

Od południa Uroczystości Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny wierni, którzy odwiedzą kościół i celem przyjścia z pomocą duszom zmarłych odmówią „Ojcze nasz” i „Wierzę” mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, a mianowicie: spowiedź sakramentalna, Komunia św. i dowolna modlitwa w intencji Ojca św. Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane jest nadto wyzbycie się przywiązania nawet do grzechu lekkiego.

 

Wierni, którzy w dniach od 1 do 8 listopada nabożnie odwiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych oraz w intencji wyznaczonej przez Ojca św., mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy raz w ciągu dnia. W inne dni roku można zyskać odpust cząstkowy. Codziennie przez oktawę dni modlitw za zmarłych o godz. 17.00 Msza św. a następnie różaniec za zmarłych. Przed Mszą św. będą wypominki. Niech nasza troska o zmarłych nie ogranicza się tylko do popularnych „wypominków”, która zwykle ogranicza się do „opłacenia” pacierzy bez osobistego zaangażowania. Starajmy się być przy nich częściej i nie żałujmy im gorliwej modlitwy różańcowej, która nabiera w tych dniach szczególnej mocy. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem.

 

W tym tygodniu przypada też pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Specjalnej spowiedzi już nie będzie.

 

W I sobotę zapraszamy do odprawienia kolejnej z pięciu pierwszych sobót miesiąca. Najpierw będzie Nabożeństwo I soboty a następnie Msza św. Tych, którzy nie byli miesiąc temu zachęcamy do rozpoczęcia pięciu I sobót.

 

W tym tygodniu patronuje nam:

 • 4 XI – św. Karol Boromeusz (1538-1584), biskup, znakomity teolog i wielki reformator Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

 

Godzinki poprowadzi w Uroczystość Wszystkich Świętych róża Pauliny Taraszki, a w przyszłą niedzielę róża Stanisława Szatki. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Małgorzaty Stokłosy.

 

Różaniec poprowadzi w Uroczystość Wszystkich Świętych róża Roberta Małeckiego, a w przyszłą niedzielę róża Małgorzaty Stokłosy. Dziękujemy za udział w różańcu róży Janiny Starzyk.

 

Do spowiedzi w dni powszednie można przystąpić pół godziny przed Mszą św. a w niedziele w czasie Mszy św.

 

Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych z innych parafii, że mogą być chrzestnymi. Świece i białe szaty do chrztu można nabyć w kiosku Caritasu.

 

Zachęcamy do nabywania zniczy na groby w Caritasie. Miejmy otwarte serce dla potrzebujących. Kto nabywa znicze w kiosku parafialnym pomaga ubogim.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

 • obrazek z modlitwą za dusze w czyśćcu cierpiące do codziennego odmawiania
 • kiedy uchodźca przestaje być uchodźcą, a staje się imigrantem?
 • o rzeczach ostatecznych – śmierci i życiu wiecznym
 • co mówi instrukcja episkopatu na temat muzyki kościelnej
 • dlaczego dla części lekarzy przerwanie ciąży to zwykły zabieg?

Natomiast w „Niedzieli”:

 • tematem numeru jest uroczystość Wszystkich Świętych
 • rozmowa o papieżu Franciszku z watykanistą Gian Franco Svidercoschi
 • dokąd zmierza Europa?

W nowym numerze „MGN” dla dzieci:

 • dwustronny plakat
 • o polskiej szkółce piłkarskiej FC Barcelona
 • jak narysować portret?

 

Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce na parkingu kościelnym, przy bramie wjazdowej na plebanię 9 listopada 2017 r. od rana do godz. 9.00 Przychody z akcji wspomogą zakup nowoczesnych inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce oraz pozwolą wesprzeć inne projekty misyjne prowadzone przez Kościół w Polsce i na całym świecie.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lisiej Górze informuje, iż wydawanie skierowań do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z europejskiego funduszu pomocy najbardziej Potrzebującym(FEAD) można pobierać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lisiej Górze pok. nr 12 a.