31 Niedziela Zwykła – 5 listopada 2017

Dzisiejsza listopadowa niedziela, jak wszystkie pozostałe w ciągu roku liturgicznego, przypomina nam o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Nawet wpatrując się w mogiły naszych najbliższych, mamy pewność, że nie idziemy ku śmierci, ale ku pełni życia w Chrystusie zmartwychwstałym. On nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Tworzymy „wspólnotę świętych” – communio sanctorum, to znaczy nadprzyrodzone zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. Communio sanctorum zobowiązuje do wzajemnej miłości żywych i umarłych. Kiedyś wszyscy będziemy razem wielbić Pana Boga przed Jego tronem jako Kościół świętych. Pielęgnujmy depozyt naszej wiary i nadzieję na szczęśliwą wieczność. Czerpmy siły z sakramentów, ze stołu słowa Bożego, a przede wszystkim z Eucharystii, która gromadzi nas wokół ołtarza. Pamiętajmy, że każdą Mszę Świętą sprawują z nami wszyscy Aniołowie i całe zastępy świętych, choć ich nie widzimy. W centrum zawsze jest Chrystus, który gładzi grzechy świata.

 

Zapisy dzieci do chrztu będą dziś o godz. 15.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych z innych parafii, że mogą być chrzestnymi. Świece i białe szaty do chrztu można nabyć w kiosku Caritasu.

 

Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Codziennie przed Mszą Świętą modlimy się też za zmarłych w naszym kościele na wypominkach.

 

W środę na wieczorne nabożeństwo zapraszamy klasę III Szkoły Podstawowej przygotowującą się do I Komunii św. wraz z rodzicami.

 

W czwartek, 9 listopada, świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.

 

Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce na parkingu kościelnym, przy bramie wjazdowej na plebanię 9 listopada 2017 r.(czwartek) od rana do godz. 9.00 Przychody z akcji wspomogą zakup nowoczesnych inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce oraz pozwolą wesprzeć inne projekty misyjne prowadzone przez Kościół w Polsce i na całym świecie.

Prosimy o zaangażowanie się wszystkich parafian w tę akcję abyśmy mogli zebrać dużą ilość zużytego sprzętu, co przełoży się na skuteczniejszą i bardziej rozległą pomocy Kościołom będącym często w wielkiej potrzebie.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo o godz. 17.00 zapraszamy klasy II Gimnazjum oraz szóste i siódme z rodzicami na spotkanie w ramach przygotowania do Bierzmowania. Godzinę wcześniej o godz. 16.00 uczniowie tych klas mają katechezę w domu parafialnym bez rodziców. Na to spotkanie kandydaci przynoszą indeksy, zeszyty i długopisy.

 

W piątek o godz. 17.00 w hali sportowej w szkole będzie wieczornica z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Dyrekcja zaprasza na te uroczystości.

 

W przyszłą sobotę, 11 listopada, przypada nasze narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. W naszym kościele tego dnia specjalną Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i o pokój na świecie będziemy sprawowali o godz. 10.30 Wywieśmy w tym dniu flagi narodowe przy naszych domach.

 

W sobotę 18 listopada podobnie jak w roku ubiegłym będzie pielgrzymka autokarowa kandydatów do Bierzmowania z klas trzecich do Zabawy. Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 14.00 Koszt pielgrzymki 15 zł. Pieniądze uczniowie wpłacają do skarbników klasowych. W programie pielgrzymki:

 • Droga Krzyżowa śladami męczeństwa bł. Karoliny godz. 15.00
 • Msza św. godz. 17.00

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża (wspomnienie obowiązkowe);
 • 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca niemęczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe).

 

W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, obchodzony w drugą niedzielę listopada od 2009 roku. Słowo Boże przyszłej niedzieli każe nam patrzeć na bliźnich i ich czyny oczyma Chrystusa, który bezbłędnie ocenia intencje i motywy działania każdego człowieka oraz jego możliwości. Swoimi modlitwami i ofiarami finansowymi pospieszmy w tym roku z pomocą wyznawcom Chrystusa prześladowanym za wiarę na Bliskim Wschodzie. Prosimy Szkolne Koło Caritas o przeprowadzenie zbiórki do puszek.

 

Przez cały miesiąc listopad w kościele trwa modlitwa za naszych bliskich zmarłych. „Wypominki”, jak tę modlitwę popularnie nazywamy, są odprawiane codziennie do 8 listopada przed wieczorną Mszą św. Kartki z imionami zmarłych, za których pragniemy się modlić, można składać w zakrystii. W niedziele listopada odmawiamy różaniec za wypominanych w naszym kościele o godz. 15.30

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Tokarz. Dziękujemy za udział w Godzinkach różom Pauliny Taraszki i Stanisława Szatki.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Pauliny Taraszki. Dziękujemy za udział w różańcu różom Roberta Małeckiego i Małgorzaty Stokłosy.

 

Do spowiedzi w dni powszednie można przystąpić pół godziny przed Mszą św. a w niedziele w czasie Mszy św.

 

Zachęcamy do nabywania zniczy na groby w Caritasie. Miejmy otwarte serce dla potrzebujących. Kto nabywa znicze w kiosku parafialnym pomaga ubogim.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

 • jak potoczyło się życie antyterrorysty, który porzucił wiarę a następnie zachorował na raka?
 • fragmenty oficjalnego zapisu przebiegu procesu kanadyjskiej obrończyni życia dzieci nienarodzonych Mary Wagner
 • jak przewrót bolszewicki rozpoczął budowę bezbożnej cywilizacji?
 • co jest GPS-em Kościoła?

Natomiast w „Niedzieli”:

 • tematem numeru są sprawy ostateczne
 • czego dowiedział się włoski profesor Marinelli podczas spotkań z mistyczką i stygmatyczką, która rozmawiała z aniołami i zmarłymi?
 • Natalia Niemen wyjaśnia jak rozwiązywać problem alkoholizmu w rodzinie

W nowym numerze „MGN” dla dzieci:

 • dwustronny plakat
 • o polskiej szkółce piłkarskiej FC Barcelona
 • jak narysować portret?