32 Niedziela Zwykła – 12 listopada 2017

Dzisiaj solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie okazywać naszą wiarę w Pana Boga i przywiązanie do Kościoła. Ale nie możemy zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane albo gdzie wyznawanie jakiejkolwiek religii jest źle odbierane przez sprawujących władzę. I dzisiaj wielu wyznawców Chrystusa, duchownych i świeckich, z powodu wiary płaci najwyższą cenę – oddaje swoje życie. To dzieje się, niestety, na naszych oczach. Jeśli nie możemy tym braciom w wierze okazać innej pomocy, to przynajmniej ofiarujmy im dar modlitwy. Nie ustawajmy w prośbach, aby rychło nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz.

Dziś przeżywamy IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym szczególnie na Bliskim Wschodzie. Możemy temu Kościołowi pomagać:

• przez modlitwę
  • wysyłając SMS na numer 72405 (koszt 2,46 zł. z VAT)
  • na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl podjąć półroczną pomoc w utrzymaniu konkretnej rodziny na Bliskim Wschodzie

Pamiętajmy też, że najlepszym darem, jaki możemy ofiarować zmarłym, którzy potrzebują oczyszczenia, zanim osiągną niebo, jest Msza Święta. Wyrazem naszej pobożności i troski o dusze zmarłych są tak zwane Msze Święte gregoriańskie, czyli trzydzieści Mszy w intencji zmarłego, sprawowanych bez przerwy dzień po dniu. Msze za naszych bliskich zmarłych możemy też zamawiać w rocznicę ich śmierci, w dniu ich imienin czy urodzin. Nie szczędźmy tego daru modlitwy, jeśli zależy nam na ich zbawieniu wiecznym.

Odwołując się do Bożego miłosierdzia w trosce o drogich nam zmarłych, warto pamiętać, że 16 listopada, czyli w najbliższy czwartek, w wielu diecezjach wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską – Matkę miłosierdzia. Nasze myśli pobiegną tego dnia do Ostrej Bramy w Wilnie. Niech to będzie również dzień pamięci o Polakach, którzy na skutek historycznych i politycznych zmian znaleźli się poza granicami Ojczyzny.

• 13 XI – św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze (wspomnienie obowiązkowe);
  • 17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, a najpierw żona Ludwika IV, landgrafa Turyngii, która po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki św. Franciszka (wspomnienie obowiązkowe);
  • 18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc (wspomnienie obowiązkowe).

W sobotę 18 listopada podobnie jak w roku ubiegłym będzie pielgrzymka autokarowa kandydatów do Bierzmowania z klas trzecich do Zabawy. Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 14.00 Koszt pielgrzymki 15 zł. Pieniądze uczniowie wpłacają do skarbników klasowych. W programie pielgrzymki:

• Droga Krzyżowa śladami męczeństwa bł. Karoliny godz. 15.00
  • Msza św. godz. 17.00

W przyszłą niedzielę będzie odpust w Śmignie ku czci św. Rafała Kalinowskiego. Suma odpustowa o godz. 11.00

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Ireny Walus. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Marii Tokarz.

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Tokarz. Dziękujemy za udział w różańcu róży Pauliny Taraszki.

Do spowiedzi w dni powszednie można przystąpić pół godziny przed Mszą św. a w niedziele w czasie Mszy św.

Zachęcamy do nabywania zniczy na groby w Caritasie. Miejmy otwarte serce dla potrzebujących. Kto nabywa znicze w kiosku parafialnym pomaga ubogim.

• dlaczego chrześcijanie na świecie są tak strasznie prześladowani?
  • w Ploermel we Francji pomnika JP II nie chce mała grupa masonów. Czy tamtejsi katolicy go obronią? Dziennikarze „GN” rozmawiali z mieszkańcami tej miejscowości
  • o świętym Józefie, ideale mocnego mężczyzny
  • czy dla obecnych dzieci będzie naturalne, że trzustkę, wątrobę, nerkę czy żyły będą sobie mogły wydrukować i wszczepić?

• tematem numeru jest droga do Niepodległości
  • o prześladowaniach chrześcijan
  • o nowoczesnym patriotyźmie

W nowym numerze „MGN” dla dzieci:

• dwustronny plakat

składka niedzielna 2 003,00 0,00
remont w domu parafialnym 0,00 16 500,00
6986,00 29171,11

Pracownicy parafialni otrzymali za październik 2500 zł., ZUS pracowników 790,72 zł., Urząd Skarbowy 169 zł. Kwiaty do kościoła w listopadzie 500 zł. W kasie dla pracowników kościelnych było 10412,78 zł. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 6453,06 zł.

Składki z października przekazane do Kurii przeznaczone były na potrzeby diecezji, ofiary trzęsienia ziemi w Meksyku, Fundację JP II i misje. Wyniosły 7560 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone w październiku.