Uroczystość Chrystusa Króla – 26 listopada 2017

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa,
w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

 

Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po wszystkich Mszach Świętych wystawiamy Najświętszy Sakrament i odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

 

Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie za naszych bliskich i drogich nam zmarłych. Dziś o godz. 15.30 różaniec za wypominanych w naszym kościele.

 

We wtorek przypada 8. rocznica konsekracji biskupiej Pasterza naszej diecezji – bpa Andrzeja Jeża. Z tej racji zapraszamy na modlitwę w czasie Mszy św.

 

W środę po Mszach św. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

W środę przypada 45 rocznica śmierci Ks. Dziekana Aleksandra Rusina. Zapraszamy na wieczorną Mszę św.

 

W środę rozpoczniemy Nowennę przed Niepokalanym Poczęciem NMP.

 

W najbliższy czwartek, 30 listopada, przypada święto św. Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Tradycja głosi, że po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w naszym kościele w piątek o godz. 16.00 Prosimy aby przybyć na spowiedź od wyznaczonej godziny gdyż zaproszeni księża odjadą o godz. 17.00 Pamiętajmy o modlitewnej prośbie o liczne i święte powołania do kapłaństwa oraz o adoracji Najświętszego Sakramentu i Komunii św. wynagradzającej. Niepokalanemu Sercu Maryi polecajmy nasze rodziny i naszą Ojczyznę. W I piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00

 

W I sobotę zapraszamy do odprawienia kolejnej z pięciu pierwszych sobót miesiąca. Najpierw będzie Nabożeństwo I soboty a następnie Msza św. Tych, którzy nie byli miesiąc temu zachęcamy do rozpoczęcia pięciu I sobót.

 

Kolejny rok liturgiczny dobiega końca. Za tydzień, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy następny. Hasłem tego roku będą słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem św.”. Będziemy więc wezwani do świadczenia o Panu Jezusie mocą Ducha św. otrzymanego w czasie Bierzmowania.

 

Od dzisiejszej niedzieli Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny (małe i duże) wzorem lat ubiegłych. Dochód z tych świec będzie przeznaczony na diecezjalne dzieła charytatywne i na dożywianie dzieci w szkołach. Jednocześnie ze świecami można nabyć kartki świąteczne na Boże Narodzenie, kropidła, dzieciątko do żłóbka i sianko wigilijne. Prosimy, aby świece nabywać już teraz, gdyż przed świętami może ich zabraknąć w centrali w Tarnowie.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w przyszłą niedzielę 3 grudnia o godz. 15.00 a chrzty w drugi dzień świąt o godz. 8.30 Jeżeli ktoś planuje chrzest w innym terminie też przychodzi na zapis 3 grudnia. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych mieszkających poza parafią.

 

Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani. W Adwencie w dni powszednie Roraty będą o godz.17.00 Zapraszamy już dziś do udziału w Roratach przynamniej po jednej osobie z każdej rodziny. Dzieci będą świecić lampiony roratnie. Na roratach będziemy poznawać postać św. Józefa, opiekuna Pana Jezusa. Dzieci otrzymają planszę i na nią będą naklejać codziennie odpowiednie obrazki.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Krystyny Wapiennik. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Stanisława Świątka.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Ireny Walus. Dziękujemy za udział w różańcu róży Bolesława Płaczka.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

  • o tym, że zdrowy wstyd jest człowiekowi bardzo potrzebny. Dlatego wstyd trzeba w sobie chronić, a nie niszczyć
  • dlaczego w czasie Mszy św. nie należy robić zdjęć ani klaskać?
  • rozmowa z niepełnosprawnym działaczem pro-life, który mówi, że grzech jest niepełnosprawnością a on sam cierpi tylko wtedy gdy żyje w grzechu
  • o sytuacji chrześcijan w krajach azjatyckich, które w tym miesiącu odwiedzi papież Franciszek

Natomiast w „Niedzieli”:

  • tematem numeru jest Chrystus Król
  • o złych wiadomościach dla chińskiego Kościoła
  • o Nowennie przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP według św. siostry Faustyny

W nowym „MGN”:

  • lampion roratni do samodzielnego złożenia
  • o cudownym obrazie św. Józefa w Kaliszu

 

Tarnowska Szkoła Wyższa prowadzi nabór na studia licencjackie na rok akademicki 2017/2018 na kierunek psychologia. Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Uczelni przy ul. Mościckiego 27 na wprost Domu Handlowego „Max”. Więcej informacji na stronie internetowej Uczelni www.tszw.edu.pl.

 

3 grudnia odbędzie się XIV Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Szczegóły podane są na afiszu w gablocie.

 

Z 1/2 grudnia odbędzie się modlitewne czuwanie trzeźwościowe w kościele bł. Karoliny w Tarnowie. Szczegóły na afiszu w gablocie.

 

Z radością pragnę poinformować, iż 15 listopada br. została otwarta nowa siedziba Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Mieści się ona w lewym skrzydle WSD w Tarnowie, wejście („pierwsza brama”) od strony I LO.

W związku z powyższym podaję aktualne dane teleadresowe:

Sąd Diecezjalny w Tarnowie  

  1. Piłsudskiego 6

33-100 Tarnów

Tel.  – centrala: 14 632-05-80

– kancelaria Sądu: 14 632—05-83, 84

Godziny urzędowania Sądu nie uległy zmianie (więcej informacji na stronie internetowej).

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniem

Ks. dr Rafał Wierzchanowski – oficjał Sądu Biskupiego