I Niedziela Adwentu – 3 grudnia 2017

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Drodzy Diecezjanie!

W dniu 1 września br. zostało powołane Diecezjalne Duszpasterstwo Pielgrzymkowo – Turystyczne „ITER”. Jego zasadniczym celem jest objęcie posługą duszpasterską pielgrzymów oraz koordynowanie w ramach naszej diecezji wszelkich działań związanych z pielgrzymowaniem i szeroko pojętą turystyką religijną. Bez wątpienia ta przestrzeń duszpasterska znacząco wzbogaca naszą religijność, poszerza wiedzę i kształtuje pobożność.

Biuro Duszpasterstwa „ITER” znajduje się w Tarnowie przy ul. Urszulańskiej 9 i będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00. Duszpasterstwo „ITER” działa m.in we współpracy z Tarnowskim Biurem Pielgrzymkowym i dysponuje autokarami Radia RDN. Koordynatorem Duszpasterstwa Pielgrzymkowo – Turystycznego został ks. Krzysztof Orzeł.

Gorąco zachęcam zarówno parafie, stowarzyszenia i placówki oświatowe, jak również osoby indywidulane zainteresowane pielgrzymowaniem i różnymi formami turystyki religijnej do korzystania z oferty nowo utworzonego duszpasterstwa. Na stronie internetowej Duszpasterstwa „ITER” (www.ddpt-iter.pl) zamieszczone są propozycje dla grup i osób indywidualnych na rok 2018. Duszpasterstwo służy również pomocą w przygotowaniu programów pielgrzymkowych dla grup na konkretne trasy zagraniczne, takie jak Lourdes, Fatima, Ziemia Święta, Sanktuaria Bałkańskie, Guadalupe, Liban, Gruzja, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia a także w organizacji pielgrzymek i wycieczek po Polsce.

Zapraszam do podejmowania współpracy i korzystania z pomocy Diecezjalnego Duszpasterstwo Pielgrzymkowo–Turystycznego „ITER”. Wszystkim zaangażowanym w to duszpasterstwo, a także udającym się na szlaki religijne udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Dzisiaj rozpoczynamy adwentowe oczekiwanie na przyjście Zbawiciela w podwójnym charakterze. Przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, ale równocześnie przypominamy sobie o konieczności czuwania, bo Chrystus przyjdzie powtórnie w chwale, jak to sam zapowiedział.

 

Wraz z Adwentem rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. W Kościele w Polsce podejmujemy dwuletnią tematykę związaną z sakramentem bierzmowania pod ogólnym hasłem: „Duch, który umacnia miłość…”. Będzie to naturalna kontynuacja zakończonego cyklu związanego z sakramentem chrztu. W pierwszym, dziś rozpoczynającym się, roku będzie towarzyszyć nam hasło: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, a symbolami będą olej krzyżma oraz namaszczenie i nałożenie rąk.

 

Zapis dzieci do chrztu w miesiącu grudniu będzie dziś o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych jeśli są z innej parafii.

 

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by pomogli swoim dzieciom wykonać lub nabyć lampiony adwentowe i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła. Pół godziny przed Roratami zapraszamy na Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, będzie też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Dzieci za udział w Roratach otrzymają pamiątki.

 

Jutro, we wspomnienie św. Barbary, otaczamy modlitwą bezrobotnych i poszukujących pracy. Siostra Barbara przeżywa jutro imieniny. Życzymy jej wielu łask Bożych i opieki patronki św. Barbary. Dziękujemy za prace na rzecz parafii. Polecajmy ją Panu Bogu w naszych modlitwach.

 

W środę wspominamy św. Mikołaja. Pamiętamy o tych, którzy obdarują nas upominkami. Dzieci niech szczególnie pamiętają o Roratach w tym dniu.

 

W środę na wieczorną Mszę św. zapraszamy klasę III przygotowującą się do I Komunii św. wraz z rodzicami. Rodzice przyniosą medaliki do poświęcenia.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy kandydatów do bierzmowania z klas trzecich oraz rodziców. Będzie wtedy odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Kandydaci przynoszą ze sobą świece od chrztu. Wszyscy kandydaci przystąpią w tym dniu do Komunii św.

 

W piątek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu w naszym kościele Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 7.40 oraz świąteczne Msze Święte o godz. 8.00, 1030 a wieczorna o godz. 17.00 W tym dniu Siostry Służebniczki odnawiają swoje śluby zakonne. Módlmy się w ich intencji. W tym dniu jest odpust w Brzozówce. Uroczysta suma odpustowa o godz. 18.00 Suma odpustowa w Nowej Jastrząbce – Wesołej (nowy kościół) ku czci MB z Guadalupy w przyszłą niedzielę o godz. 11.00 Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Chociaż jest to dzień pracy, zachęcamy do licznego udziału w Mszach Świętych.

 

W przyszłą niedzielę będziemy modlić się i zbierać ofiary do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Prosimy Szkolne Koło Caritas o zorganizowanie zbiórki.

 

Solenizantom i jubilatom tego tygodnia niech Maryja Niepokalana oświeca każdą chwilę życia.

 

W tym tygodniu patronuje nam:

  • 7 XII – św. Ambroży (ok. 340-397), biskup Mediolanu i jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego, patron pszczelarzy.

 

Dziś lektorzy rozniosą opłatki do parafian mieszkających przy ulicy Długiej, Jaracza, Południowej i Mieleckiej. Natomiast mieszkańcy pozostałych ulic niech nabywają od dziś opłatki u siostry Scholastyki w zakrystii. Pragniemy przy tej okazji przypomnieć, że na całoroczne wynagrodzenie organisty i siostry składają się ofiary ze ślubów, pogrzebów i z okazji opłatków. Przypominamy, że jest to ofiara nie za opłatki tylko za pracę w kościele. Prosimy o życzliwe potraktowanie tych, którzy służą naszej parafii. Dziękujemy za dotychczasową pracę siostrze Scholastyce i p. Mateuszowi.

 

Jeżeli ktoś zamierza ofiarować choinki do kościoła na Boże Narodzenie to prosimy o tym powiedzieć siostrze Scholastyce w zakrystii w tym tygodniu.

 

W najbliższym tygodniu otrzymamy z drukarni kalendarze, które zostały przygotowane specjalnie dla naszej parafii.

Tematem przewodnim są święci, których spotykamy w naszej parafii. W każdym miesiącu będzie nam towarzyszył inny święty. Ponadto kalendarz zawiera wszystkie święta kościelne, intencje papieskie, w kalendarium są wymienieni święci a także zaznaczone są różne ważne dla naszej wspólnoty daty. Nie zabrakło także faz księżyca. Można go obejrzeć na naszej stronie parafialnej.

Chcemy aby kalendarz trafił do każdego domu dlatego młodzież z KSMu podejmie się rozprowadzenia go w najbliższym czasie. Nie ma wyznaczonej ceny za kalendarz, dlatego wszystkie złożone przy tej okazji dobrowolne datki będą przeznaczone na działalność i rozwój naszej młodzieży.

 

Godzinki w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP poprowadzi róża Józefy Wenc a w przyszłą niedzielę róża Stanisława Tokarza. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Krystyny Wapiennik.

 

Różaniec poprowadzi w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP róża Krystyny Wapiennik a w przyszłą niedzielę róża Stefana Stono. Dziękujemy za udział w różańcu róży Ireny Walus.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

  • czym wiara mężczyzny różni się od wiary kobiety? – pierwszy odcinek adwentowego cyklu o św. Józefie
  • o znakomitym sportowcu, który odmówił startu w finale biegu na sto metrów, bo uważał, że niedziela powinna być dniem poświęconym Bogu
  • dlaczego pokolenie nastolatków z komórką w ręku jest najmniej religijną generacją w historii?

Natomiast w „Niedzieli”:

  • tematem numeru jest Niepokalana
  • o spełnionym proroctwie św. Andrzeja Boboli

W nowym „MGN”:

  • lampion roratni do samodzielnego złożenia
  • o cudownym obrazie św. Józefa w Kaliszu

 

Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny (małe i duże) wzorem lat ubiegłych. Dochód z tych świec będzie przeznaczony na diecezjalne dzieła charytatywne i na dożywianie dzieci w szkołach. Jednocześnie ze świecami można nabyć kartki świąteczne na Boże Narodzenie, kropidła, dzieciątko do żłóbka i sianko wigilijne. Prosimy, aby świece nabywać już teraz, gdyż przed świętami może ich zabraknąć w centrali w Tarnowie.