3 Niedziela Adwentu – 17 grudnia 2017

Trzecia niedziela Adwentu przypomina nam o radości. Oczekujemy razem z Niepokalaną Maryją i ze św. Janem Chrzcicielem na spełnienie się wielkich obietnic. Zbawienie całego świata jest bliskie.

 

Zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej będzie dziś 17 grudnia 2017 r. po wieczornej Mszy św.

 

Trzeci tydzień Adwentu to czas szczególnej modlitwy o chrześcijańskie życie rodzin. Codziennie będziemy polecać Panu Bogu rodziny naszej parafii, aby rozwijało się w nich życie wiary.

 

We wtorek odwiedzimy chorych i seniorów od godz. 8.00 Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. Prosimy o przysłanie dwóch samochodów. Ponadto prosimy zgłaszać obłożnie chorych nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., aby mogli zanosić im Komunię św. w niedziele.

 

Wszystkich parafian zachęcamy do przedświątecznej spowiedzi świętej, z której będzie można skorzystać w czwartek 21 grudnia. Porządek będzie następujący: Mszy św. o godz.6.30 nie będzie. Msze św. będą odprawione o godz. 8.30 i 17.00 Spowiedź w kościele parafialnym będzie od godz. 9.00 do 10.00 następnie od 11.00 do 12.00 a po południu od godz. 14.00 do 15.00 i od 16.00 do 17.00 Parafianie, którzy nie pracują w zakładach niech przyjdą przed południem. Wtedy będzie więcej spowiedników.

 

Światło betlejemskie, przyniesione do kościoła przez harcerzy i umieszczone przed ołtarzem głównym, można zabrać do swoich domów już od piątku, zapalając od niego świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Dzieci zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

 

Przed Roratami codziennie będziemy śpiewać Godzinki.

 

Przez cały ten tydzień będzie pod chórem wystawiony kosz Caritasu do którego prosimy składać artykuły spożywcze dla potrzebujących w naszej parafii.

 

Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kiosku parafialnym. Najniższa ofiara wynosi odpowiednio 5 lub 12 zł. Jednocześnie ze świecami można nabyć kartki świąteczne na Boże Narodzenie, kropidła, dzieciątko do żłóbka i sianko wigilijne. Prosimy, aby świece nabywać już teraz, gdyż przed świętami może ich zabraknąć w centrali w Tarnowie.

 

Wieczerzę wigilijną postarajmy się przygotować wcześniej, ale do stołu zasiądźmy tradycyjnie w przyszłą niedzielę 24 grudnia wieczorem. W Wigilię, zwłaszcza, gdy przypada w niedzielę, nie obowiązuje post. Warto jednak zachować tradycję i ograniczyć ilość i jakość spożywanych w tym dniu pokarmów. W przyszłą niedzielę nie będzie Mszy wieczornej.

 

Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z niedzieli, 24 grudnia, na poniedziałek, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu.

 

Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

 

W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.

 

W święto św. Szczepana będzie uroczysty chrzest dzieci o godz. 8.30 i po sumie. Zapisy dzieci do chrztu jeszcze są możliwe w poniedziałek i środę tylko o godz. 8.00 w kancelarii parafialnej.  Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych z innych parafii, że mogą być chrzestnymi. Świece i białe szaty do chrztu można nabyć w kiosku Caritasu.

 

Przypominamy zelatorom i zelatorkom róż różańcowych, które tradycyjnie wpłacały ofiary na WSD w Tarnowie w ramach Towarzystwa Przyjaciół WSD o zebranie ofiar i dokonanie wpłat w najbliższym czasie u skarbnika Towarzystwa p. Genowefy Armatys z ul. Jaracza. Za ofiarodawców sprawowana jest codziennie Msza św. w Seminarium Duchownym.

 

Zapraszamy do zakrystii po opłatki. Z tej okazji składamy ofiarę na wynagrodzenie dla s. Scholastyki albo p. Mateusza.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Heleny Michoń. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Marii Wielgus.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Wielgus. Dziękujemy za udział w różańcu róży Józefy Wenc.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

  • o fenomenie polskich Rorat. Warto sobie uświadomić, że Polska jest jedynym krajem na świecie, gdzie Msze św. roratnie cieszą się tak wielka popularnością
  • dlaczego Mateusz Morawiecki został premierem? – mało znane fakty z jego życia świadczące o jego wielkości
  • wyniki badań nad grobem Chrystusa, które pokaże film na kanale National Geographic 25 grudnia o 21.30
  • jak uchronić siebie i dzieci przed bagnem pornografii
  • do „GN” dołączono odblaski

Natomiast w „Niedzieli”:

  • tematem numeru są tajemnice Jasnej Góry
  • o męczennikach w sutannach w czasach PRL-u
  • o zbliżającej się beatyfikacji pielęgniarki z Krakowa

W styczniowym numerze „MGN”

  • witraż do wyklejenia i powieszenia w oknie
  • o pisaniu listów do św. Józefa

 

W naszej Parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kolędującego kapłana daje niejako świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia. Prosimy o pojazdy na kolędę.

Porządek wizyty kolędowej

Data

        Ksiądz Proboszcz Ksiądz Tomasz Ksiądz Władysław
Od domy Od domy Od domy
środa

27 grudnia

8.30 8.30 Ul. Długa, numery parzyste od Jerzego Madeja nr 204 do Mieczysława Łakomy nr 70a 8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste od Mieczysława Kozioła nr 189 do Stanisława Kobyleckiego nr 95a
Czwartek

28 grudnia

8.30 8.30 Ul. Długa, numery parzyste od Rozalii Chrobak nr 66a do Stanisławy Taraszki nr 4 8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste, od Tadeusza Smutka nr 93a do Edwarda Czosnyki nr 43a
Piątek

29 grudnia

8.30 Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Grzegorza Ostręgi nr 17c do Wiesława Minorczyka nr 5b 8.30 Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Wiesława Saka nr 95 do Michała Muchy nr 23 8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste, od Janiny Świątek nr 41b do Antoniego Schaba nr 7 i ul. Mielecka, numery nieparzyste od Antoniego Chrobaka nr 1a
Sobota

30 grudnia

8.30 Ul. Bema 8.30 Ul. Rolnicza od Urszuli Bodzioch nr 81a do Tomasza Lechowicza nr 4b 8.30 Ul. Jaracza numery parzyste od Bogdana Wanata nr 2 do Bogdana Witka nr 58c

 

Dnia 5 stycznia (piątek) od godz. 8.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Śmignie odbędzie się kompleksowe komputerowe badanie wzroku wraz z możliwością zakupu okularów. Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie.

 

Wspólnota AA zaprasza mających problem z alkoholem na mityngi w każdą środę o godz. 18.00 w domu parafialnym.