4 Niedziela Adwentu – 24 grudnia 2017

Czas adwentowego oczekiwania dopełnia się. Maryja uczy nas, jak przyjmować Boga ochotnym sercem: „oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

 

W tym roku wyjątkowo czwarta niedziela Adwentu łączy się z Wigilią Bożego Narodzenia.

 

Przy wyjściu z kościoła młodzież z KSMu rozprowadza kalendarze parafialne. Można za nie składać dobrowolne ofiary, na działalność tej grupy młodzieżowej.

 

Zachęcamy do religijnego przeżywania wieczerzy wigilijnej w rodzinnej i radosnej atmosferze. Starajmy się zachować dobre tradycje związane z tym dniem.

 

W najbliższy piątek Ks. Tomasz przeżywa imieniny. Z tej okazji już dziś życzymy mu wielu łask Bożych, wstawiennictwa św. Patrona.

 

Spotkanie grupy modlitewnej św. o. Pio w sobotę o godz. 17.00 w kościele. Zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 26 XII – św. Szczepan (I w.), diakon Kościoła w Jerozolimie i pierwszy męczennik chrześcijański.
 • 27 XII – św. Jan, Apostoł i Ewangelista, jedyny z grona Dwunastu, który nie poniósł śmierci męczeńskiej i do końca długiego życia świadczył o Chrystusie. Po Mszach św. poświęcenie wina.
 • 28 XII – święci Młodziankowie, dzieci okrutnie zamordowane z rozkazu Heroda, pragnącego zabić narodzonego Jezusa.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Zygmunta Toporka. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Heleny Michoń.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Stanisława Szatki. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Wielgus.

 

Światło betlejemskie, przyniesione do kościoła i umieszczone przed ołtarzem głównym, można zabrać do swoich domów zapalając od niego świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 

Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej dziś o północy. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest obowiązkowy.

 

Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

 

W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.

 

Składka na tacę podczas pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.

 

Wierni, którzy w czasie pasterki przyjęli Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego Msze św. tak jak w każdą niedzielę. Odpust zupełny możemy zyskać pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

 

Natomiast w drugi dzień świąt, czyli we wtorek Święto Św. Szczepana. Przed południem Msze św. tak jak w niedzielę, z tym, że wieczornej Mszy św. nie będzie. Na sumie poświęcenie owsa i rozesłanie kolędników misyjnych. Kolędnicy przychodzą na Mszę św. o godz. 10.30 w strojach. Każda grupa kolędnicza, misyjna będzie mieć zaświadczenie z kancelarii parafialnej i przedstawi program misyjny w naszych domach. Prosimy, aby z dziećmi z klas IV i V Szkoły Podstawowej poszli opiekunowie.

 

Składka ze święta Św. Szczepana przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Prosimy o ofiarność gdyż te uczelnie katolickie mają wielkie znaczenie dla życia religijnego i kultury katolickiej w naszej ojczyźnie, a utrzymują się w znacznym stopniu dzięki ofiarom katolików polskich.

 

Od Nowego Roku można będzie przed kościołem nabywać kadzidło i kredę. Kadzidło spalamy na gorącym naczyniu, oznacza ono chwałę oddaną Bogu. Kredą wypisujemy na drzwiach inicjały mędrców i rok 2018.

 

Prosimy rodziny, które nie złożyły ofiar na ogrzewanie kościoła i domu parafialnego w ubiegłą niedzielę, aby to uczyniły w najbliższym czasie.

 

Zapraszamy do zakrystii po opłatki. Z tej okazji składamy ofiarę na wynagrodzenie dla s. Scholastyki albo p. Mateusza.

 

Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kiosku parafialnym. Najniższa ofiara wynosi odpowiednio 5 lub 12 zł. Dochód ze świec w całej diecezji przeznaczony jest m.in. na dożywianie dzieci. Informuje też o tym afisz w gablocie.

 

„GN” jest dziś w podwójnej objętości na Boże Narodzenie i Nowy Rok a w nim m.in.:

 • obrazek z modlitwą przy wigilijnym stole
 • reportaż ze wstrząsanej zamieszkami Jerozolimy
 • jak Boże Narodzenie przeżywają kierowcy tirów
 • o istocie świąt Bożego Narodzenia mówi arcybiskup Henryk Hoser
 • o wartościach rodzinnych w rozmowie z ojcem nowego premiera Kornelem Morawieckim

Natomiast w świątecznym numerze „Niedzieli”:

 • o życiu papieża Franciszka opowiada arcybiskup Konrad Krajewski
 • tematem numeru są święta Bożego Narodzenia
 • o rewelacyjnej książce o o. Dolindo, którego życie jest bardzo podobne do życia św. o. Pio
 • do „Niedzieli” dołączono płytę z kolędami „Arki Noego” ze śpiewnikiem

„GN” kosztuje 8 zł a „Niedziela” 10 zł.

W nowym numerze „Miłujcie się”:

 • o Bożym Narodzeniu
 • jak różaniec uratował klasztor św. Maksymiliana w Nagasaki przed bombą atomową?
 • o nawróceniu protestanckiego pastora w Szwecji na katolicyzm

 

Porządek wizyty kolędowej

Data

        Ksiądz Proboszcz Ksiądz Tomasz Ksiądz Władysław
Od domy Od domy Od domy
środa

27 grudnia

8.30 8.30 Ul. Długa, numery parzyste od Jerzego Madeja nr 204 do Mieczysława Łakomy nr 70a 8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste od Mieczysława Kozioła nr 189 do Stanisława Kobyleckiego nr 95a
Czwartek

28 grudnia

8.30 8.30 Ul. Długa, numery parzyste od Rozalii Chrobak nr 66a do Stanisławy Taraszki nr 4 8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste, od Tadeusza Smutka nr 93a do Edwarda Czosnyki nr 43a
Piątek

29 grudnia

8.30 Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Grzegorza Ostręgi nr 17c do Wiesława Minorczyka nr 5b 8.30 Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Wiesława Saka nr 95 do Michała Muchy nr 23 8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste, od Janiny Świątek nr 41b do Antoniego Schaba nr 7 i ul. Mielecka, numery nieparzyste od Antoniego Chrobaka nr 1a
Sobota

30 grudnia

8.30 Ul. Bema 8.30 Ul. Rolnicza od Urszuli Bodzioch nr 81a do Tomasza Lechowicza nr 4b 8.30 Ul. Jaracza numery parzyste od Bogdana Wanata nr 2 do Bogdana Witka nr 58c

 

Dnia 5 stycznia (piątek) od godz. 8.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Śmignie odbędzie się kompleksowe komputerowe badanie wzroku wraz z możliwością zakupu okularów. Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie.