3 Niedziela Zwykła – 21 stycznia 2018

KOMUNIKAT

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

w sprawie procedowania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej

zwiększającej ochronę prawa do życia

 

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski dziękujemy organizatorom obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”, wolontariuszom zbierającym podpisy, 830 tysiącom obywateli, którzy podpisali się pod tym projektem oraz wszystkim posłom, którzy – głosując za życiem – udzielili poparcia temu obywatelskiemu projektowi ustawy. Ufamy, że wkrótce zostaną zwiększone prawne gwarancje ochrony życia najsłabszych przez powstrzymanie aborcji eugenicznej.

Kilka dni temu Ojciec Święty Franciszek – przemawiając do dyplomatów z całego świata – powiedział, że po siedemdziesięciu latach od przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wciąż są łamane prawa podstawowe. „Przede wszystkim – podkreślił papież – prawo do życia, wolności i nienaruszalności każdej osoby ludzkiej. Nasze prawa naruszają nie tylko wojny, czy przemoc. W naszych czasach pojawiają się formy bardziej subtelne: myślę przede wszystkim o niewinnych dzieciach, odrzuconych jeszcze zanim się urodzą; czasem niechcianych, tylko dlatego, że są chore, czy zdeformowane, albo z powodu egoizmu dorosłych” (Watykan, 8 stycznia 2018 r.).

W kontekście trwających prac nad wspomnianym obywatelskim projektem ustawy, bardzo prosimy o modlitwę w intencji ochrony prawa do życia.

 

Pan Jezus wciąż powołuje tych, którzy będą łowić ludzi w sieci zbawienia, bo czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże.

 

Trwamy ze wszystkimi wspólnotami chrześcijańskimi na świecie w tradycyjnej modlitwie o jedność chrześcijan. Tydzień modlitw zakończy się w czwartek, w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

 

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po Mszach św.

 

W czwartek po Mszy św. będzie godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

W piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 16.30 o godz. 17.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia a następnie Msza św. z rozważaniem Dzienniczka św. s. Faustyny.

 

Koronkę w piątek poprowadzą dwa kółka koronkowe ze Szkoły Podstawowej: Julii Michalik z VC i Jakuba Kuty z VB

 

W piątek przypada w Kościele w Polsce Dzień Islamu. Poznawanie innych kultur i religii pomaga w przezwyciężaniu podziałów i nienawiści. Prośmy jedynego Boga, który na różne sposoby objawia się ludziom, o pokój i braterstwo w świecie.

 

W sobotę zbiórka lektorów i ministrantów o godz. 9.00 Obecność obowiązkowa.

 

Spotkanie grupy modlitewnej św. o. Pio w sobotę o godz. 17.00 w kościele. Zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

Tegoroczny Wielkopostny Dzień Skupienia dla członków Grup Modlitewnych św. Ojca Pio i jego czcicieli z naszej diecezji odbędzie się w sobotę 17 lutego, w kościele Ducha Świętego w Dębicy. Rozpoczęcie o godz. 10.30 a zakończenie około godz. 17.00 Zapisy na Dzień Skupienia w kiosku parafialnym i w zakrystii.

 

W tym roku przypada 100-lecie stygmatyzacji ojca Pio oraz 50-lecie jego śmierci. W związku z tym planowana jest pielgrzymka Polskich Grup Ojca Pio do Rzymu i San Giovanni Rotondo, w dniach 8-17.10.2018. (W programie audiencja z Ojcem Świętym). Informacje na temat tej pielgrzymki i zapisy w BT Turysta Nowy Sącz; tel. 18-442-11-01

 

Organizowane są „Ferie z Bogiem” dla dziewcząt pt. „On z Miłości zbawił mnie, jak Mu oddać serce swe?”. Odbędą się one w Domu Sióstr Służebniczek w Tuchowie, ul. Zielona 10 w następujących terminach:

09-11.02.2018 r. dla dziewcząt z klas II, III Gimnazjum oraz ze Szkoły Średniej,

12-14.02.2018 r. dla dziewcząt z klas V, VI i VII Szkoły Podstawowej.

Bliższe informacje i zapisy u s. Barbary, tel. 502 530 783

 

Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy wielu łask Bożych.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 24 I – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup Genewy w Szwajcarii, gorliwy misjonarz zabiegający o nawrócenie protestantów, propagator życia duchowego wśród świeckich, ogłoszony Doktorem Kościoła i patronem dziennikarzy.
 • 25 I – św. Paweł Apostoł (I w.), nawrócony prześladowca pierwszych chrześcijan, gorliwy głosiciel Ewangelii wśród pogan.
 • 26 I – święci Tymoteusz i Tytus (I w.), towarzysze wypraw misyjnych św. Pawła Apostoła, a następnie biskupi i męczennicy za wiarę.

 

Triduum dla rodziców i małżonków przed świętem Matki Bożej Gromnicznej, rozpocznie się w środę 31 stycznia. Przeprowadzi je Ks. dr hab. Marek Kluz z Uniwersytetu JP II w Tarnowie. W środę i czwartek rodzice i małżonkowie będą mieć naukę na Mszy św. o godz. 17.00 a 2 lutego w święto MB Gromnicznej Ks. Profesor wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. W kiosku Caritasu można nabyć gromnice.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Wojciecha Bogacza. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Michaliny Fornagiel.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Stanisława Tokarza. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Duź.

 

Od 1 stycznia do 30 kwietnia możemy przekazywać 1% naszego podatku na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej – zamiast do budżetu państwa. Dobrze znamy naszą Caritas i ufamy jej. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe, aby korzystając z tej możliwości, pomogli za pośrednictwem Caritas ludziom ubogim i potrzebującym.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

 • o kwitnącym chrześcijaństwie w Azji i Afryce, nawracaniu się muzułmanów na katolicyzm i wpływie wiary Polaków na mieszkańców Europy
 • o wizycie papieża Franciszka w Chile
 • w czym tak wyjątkowa była Helenka Kmieć, która przed rokiem została zamordowana jako wolontariuszka misyjna w Boliwii?
 • relacja z XX Diecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych w czasie którego nasi kolędnicy zdobyli trzecie miejsce w diecezji na najpiękniejsze stroje

Natomiast w „Niedzieli”:

 • tematem numeru jest : Dzień Patrona Dziennikarzy
 • Beata Grzyb, przewodniczka w sanktuarium św. o. Pio w San Giovanni Rotondo mówi o cudzie w swoim życiu za wstawiennictwem o. Pio
 • o rocznicy śmierci Helenki Kmieć, wolontariuszki misyjnej w Boliwii

W nowym MGN na luty:

 • plakat z Kamilem Stochem
 • oraz płyta z pięknymi piosenkami dla dzieci

 

W związku z rezygnacją z pracy w GCUM w Lisiej Górze części pielęgniarek, informujemy iż pacjenci do nich zapisani, nadal pozostają pod opieką pielęgniarek zatrudnionych w Ośrodku Zdrowia w Lisiej Górze i w Starych Żukowicach – nie ma potrzeby podpisywania nowych deklaracji. Wszystkie zabiegi pielęgniarskie (zastrzyki, opatrunki, pobieranie krwi) będą wykonywać pielęgniarki zatrudnione w GCUM w Lisiej Górze i Starych Żukowicach.