4 Niedziela Zwykła – 28 stycznia 2018

Pan Jezus objawia swoją moc. Zdumionym słuchaczom pokazuje, że jest silniejszy od Złego. Jest Panem świata duchowego. Prośmy Go, by wspierał nas w naszym duchowym zmaganiu się ze złem.

 

Dzisiaj, w Światowym Dniu Trędowatych, Kościół modli się i wspiera dotkniętych tą chorobą, która nadal, mimo wieloletnich zabiegów, zbiera obfite śmiertelne żniwo.

 

Triduum dla rodziców i małżonków przed świętem Matki Bożej Gromnicznej, rozpocznie się w środę 31 stycznia. Przeprowadzi je Ks. dr hab. Marek Kluz z Uniwersytetu JP II w Tarnowie. W środę i czwartek rodzice i małżonkowie będą mieć naukę na Mszy św. o godz. 17.00 a 2 lutego w święto MB Gromnicznej Ks. Profesor wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. W kiosku Caritasu można nabyć gromnice. Rodzice mogą się spowiadać z okazji triduum w środę i czwartek pół godziny przed Mszą św.

 

W pierwszy czwartek miesiąca dziękujemy Panu Jezusowi za dar Eucharystii i kapłaństwa.  W tym dniu będziemy prosić o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

 

W najbliższy piątek, 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą: Prymaria o godz. 8.00, suma o godz.10.30 i Msza św. wieczorna o godz.17.00 Tego dnia na wszystkie Msze św. przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Aby nie pochlapać posadzki prosimy na gromnice założyć kapturki. Tego samego dnia z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dziękujemy Panu Bogu za powołania do życia zakonnego w Kościele, za siostry i braci zakonnych i inne osoby konsekrowane, które dzisiaj odnawiają swoje śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożone Panu Bogu we wspólnocie Kościoła. Składka na tacę będzie przeznaczona na potrzeby klasztorów klauzurowych, których mieszkańcy ustawicznie modlą się w intencjach Kościoła i świata a więc także i za nas. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Obejmijmy naszymi modlitwami Siostry Służebniczki posługujące w naszej parafii.

 

W pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy świata. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w naszym kościele dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz szkół średnich w piątek o godz. 16.00 Prosimy aby przybyć na spowiedź od wyznaczonej godziny do godz. 17.00

 

W I sobotę zapraszamy do odprawienia kolejnej z pięciu pierwszych sobót miesiąca. Najpierw będzie Nabożeństwo I soboty o godz. 17.00 a następnie Msza św. Tych, którzy nie byli miesiąc temu zachęcamy do rozpoczęcia pięciu I sobót. W tym dniu z okazji wspomnienia św. Błażeja można przyjąć specjalne błogosławieństwo chroniące przed chorobami gardła.

 

W tym tygodniu patronuje nam:

  • 31 I – św. Jan Bosko (1815-1888), włoski kapłan, apostoł młodzieży, założyciel zgromadzeń salezjańskich.

 

Tegoroczny Wielkopostny Dzień Skupienia dla członków Grup Modlitewnych św. Ojca Pio i jego czcicieli z naszej diecezji odbędzie się w sobotę 17 lutego, w kościele Ducha Świętego w Dębicy. Rozpoczęcie o godz. 10.30 a zakończenie około godz. 17.00 Zapisy na Dzień Skupienia w kiosku parafialnym i w zakrystii.

 

W tym roku przypada 100-lecie stygmatyzacji ojca Pio oraz 50-lecie jego śmierci. W związku z tym planowana jest pielgrzymka Polskich Grup Ojca Pio do Rzymu i San Giovanni Rotondo, w dniach 8-17.10.2018. (W programie audiencja z Ojcem Świętym). Informacje na temat tej pielgrzymki i zapisy w BT Turysta Nowy Sącz; tel. 18-442-11-01

 

Godzinki w święto MB Gromnicznej poprowadzi róża Małgorzaty Jakubowskiej a w przyszłą niedzielę róża Teresy Kaziród. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Wojciecha Bogacza.

 

Różaniec w święto MB Gromnicznej poprowadzi róża Teresy Kaziród a w przyszłą niedzielę róża Małgorzaty Jakubowskiej. Dziękujemy za udział w różańcu róży Stanisława Tokarza.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

  • o łamaniu sumień posłów w głosowaniu nad ustawą o obronie życia nienarodzonych
  • papież Franciszek w czasie pielgrzymki ujął Chilijczyków i Paruwiańczyków słowami i modlitwą
  • co powinien zrobić Kowalski gdy np. choruje mu dziecko lub zaczyna się kłótnia małżeńska?
  • jak Piotr przeszedł od alkoholu i narkotyków do życia z wiary?

Natomiast w „Niedzieli”:

  • tematem numeru jest Dzień Życia Konsekrowanego
  • czy grozi nam wojna nuklearna?
  • relacja z pielgrzymki papieża Franciszka do Chile i Peru

W nowym MGN na luty:

  • plakat z Kamilem Stochem
  • oraz płyta z pięknymi piosenkami dla dzieci

 

Prosimy radnych z ulic Szkolnej, Mieleckiej i Długiej o zebranie w tym tygodniu ofiar na sprzątanie i kwiaty do kościoła.

 

Katolicka Szkoła Podstawowa w Tarnowie prowadzi zapisy na rok szkolny 2018/2019  do klasy pierwszej. Szkoła zapewnia: naukę w oddziałach liczących maksymalnie 14 uczniów, codzienną naukę języka angielskiego – 5 godzin w tygodniu, od klasy czwartej dodatkowo język niemiecki, po zakończonych lekcjach opiekę świetlicy do godziny 17- tej, w ramach której organizowane są zajęcia dodatkowe oraz czas na odrabianie zadań domowych. W szkole mieści się kaplica, w której uczniowie uczestniczą w nabożeństwach i Mszach św. w ramach świąt państwowych i kościelnych. Uczniowie są objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną, logopedyczną i duszpasterską. Zapisów można dokonywać w sekretariacie szkoły: Tarnów ul. Warzywna 3 w godz. 8.00 – 15.00 Więcej informacji znajduje się na ulotkach i na stronie szkoły.

Katarzyna Duraj – dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowe w Tarnowie

 

Informujemy o modlitwie transmitowanej przez radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz w intencji rozeznania drogi życia dla naszej młodzieży, powołań do kapłaństwa do tarnowskiego Seminarium Duchownego i o świętość życia kapłańskiego. Msza św. w tych intencjach z asystą Kleryków jest transmitowana w każdy pierwszy czwartek miesiąca o g. 18.00 a po niej modlitwa różańcowa (g. 19.00).

Natomiast w każdą czwartą niedzielę miesiąca w radiu RDN jest audycja Alumnów naszego Seminarium pt. „Wieczór z koloratką” o g. 16.30 na tematy związane z odkrywaniem drogi do kapłaństwa i rozeznania sensu życia.

Dziękuję za systematyczne podawanie tych informacji we wspólnej trosce w towarzyszeniu młodzieży ich życiowym wyborom.

Radio RDN

 

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

w związku z sezonem grzewczym

Sezon zimowy niesie ze sobą zagrożenia związane z ogrzewaniem mieszkań – pożary i zaczadzenia. Krajowa Izba Kominiarzy popiera kampanię prewencyjną CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną.

Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jed6n z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.

Obowiązek przeprowadzenia okresowych czyszczeń i kontroli przewodów kominowych dotyczy również budynków jednorodzinnych. Za te czynności odpowiedzialny jest właściciel/zarządca nieruchomości. Utrzymywanie instalacji grzewczo-kominowych w dobrym stanie technicznym, spalanie paliw dobrej jakości oraz okresowe czyszczenia kominów jest ekonomiczne i proekologiczne. Ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie emisji toksycznych gazów i pyłów do atmosfery, a w efekcie zmniejszenie smogu. W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Równocześnie zachęcamy do instalacji czujników tlenku węgla oraz dymu – takie urządzenia mogą uratować zdrowie, a nawet życie mieszkańców. Instalację czujników należy wykonać w konsultacji z kominiarzem podczas okresowej kontroli lub czyszczenia kominów.