5 Niedziela Wielkiego Postu – 18 marca 2018

W piątą niedzielę Wielkiego Postu Pan Jezus mówi otwarcie, że musi umrzeć, aby wydać plon obfity, że zostanie nad ziemię wywyższony na krzyżu, aby pociągnąć wszystkich do siebie. Starajmy się jak najpełniej przez osobiste nawrócenie współuczestniczyć z Panem Jezusem w Jego dziele odkupienia każdego z nas.

Jutro przypada uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Kościoła. Na uroczyste Msze Święte rano i wieczorem zapraszamy szczególnie mężów i ojców. W Luszowicach jutro odpust ku czci św. Józefa. Suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Abpa Henryka Nowackiego o godz. 11.00 Szczegóły na afiszu w gablocie.

W Wielkim Poście gromadzimy się na nabożeństwach pasyjnych: Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.00 a Gorzkie żale w niedzielę o godz. 15.00

W czwartek po Mszy św. wieczornej godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy. Zapraszamy chętnych.

W tym tygodniu patronuje nam:

• 19 III – św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, opiekun Pana Jezusa, patron Kościoła świętego.

Za tydzień Niedzielą Palmową Męki Pańskiej rozpoczynamy Wielki Tydzień. Na początku Mszy Świętej o godz. 10.30 pobłogosławimy palmy. Zgromadzimy się wtedy przed kościołem, skąd wyruszy uroczysta procesja na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

W Niedzielę Palmową młodzież gromadzi się w swoich diecezjach, aby pod przewodnictwem biskupa świętować Dzień Młodzieży. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). Ks. Bp Andrzej Jeż zaprasza młodzież z całej diecezji do Tarnowa.

Już dzisiaj zachęcamy, aby przygotować się do dobrej spowiedzi wielkanocnej i nie odkładać sakramentalnego pojednania się z Panem Bogiem na ostatnie dni Wielkiego Postu i Triduum Paschalne. W naszym kościele spowiedź będzie w najbliższą sobotę.

Program spowiedzi następujący:

Msza św.

Przerwa w spowiedzi

Msza św. i nabożeństwo do św. o. Pio

Spotkanie grupy modlitewnej św. o. Pio w sobotę o godz. 17.00 w kościele. Zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

W przyszłą niedzielę po sumie odbędzie się konkurs palm. Wykonawcy trzech najpiękniejszych palm otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez GOK. Wykonawcy palm o wysokości przekraczającej dwa metry otrzymają pamiątki.

Składka z przyszłej niedzieli zwanej Niedzielą Palmową przeznaczona jest na Seminarium Duchowe. ( Jest to tzw. jałmużna postna ). Prosimy o ofiarność na ten cel.

Najbliższy uroczysty chrzest dzieci będzie w drugi dzień Wielkanocy. Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 14.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka. Chrzestni z innych parafii przynoszą zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą być chrzestnymi. Uczniowie szkół średnich przynoszą zaświadczenie od katechety, że uczęszczają na religię. W kiosku można nabyć świecę i białą szatę do chrztu.

Zachęcamy również, aby rodziny zatroszczyły się o zaproszenie duszpasterzy do odwiedzenia chorych w domach.

W zakrystii prosimy zapisywać obłożnie chorych, do których udamy się w Wielkim Tygodniu.

Niech św. Józef opiekuje się solenizantami i jubilatami rozpoczynającego się tygodnia.

Sprawy w kancelarii prosimy załatwiać w tym tygodniu. W Wielkim Tygodniu kancelaria nie będzie czynna.

Pod chórem od dziś jest ustawiony kosz do którego prosimy składać artykuły spożywcze dla potrzebujących. Mogą to być np. cukier, herbata, kawa, margaryna, ryż, masło, konserwy, ser żółty pakowany czyli artykuły które nie psują się zbyt łatwo. Caritas za tydzień rozdzieli te dary wśród potrzebujących.

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Michała Kocoła. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Heleny Michoń.

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Wojciecha Bogacza. Dziękujemy za udział w różańcu róży Haliny Łuszcz.

Caritas rozprowadza paschaliki wielkanocne czyli miniatury paschału. Oprócz paschalików są do nabycia baranki wielkanocne. Ponadto gimnazjaliści i dzieci szkolne otrzymały w szkole skarbonki wielkopostne rozprowadzane przez Caritas. Jest to już kilkuletnia tradycja. Dzieci a także rodziny składają jałmużny wielkopostne do tych skarbonek. Jałmużna obok modlitwy i postu jest uczynkiem pokutnym.

Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie zaprasza wszystkich chętnych na cykl 10 konferencji tworzących kurs ALPHA, który będzie się odbywał w Auli Jana Pawła II (Plac Katedralny w Tarnowie) i rozpocznie się 19 marca br. o godzinie 19.00 Cotygodniowe konferencje i spotkania starają się przybliżać uczestnikom najistotniejsze wątki związane z chrześcijaństwem. Podczas spotkań można zadawać trudne pytania, poznać ciekawych ludzi i smacznie zjeść. ALPHA jest zarówno dla osób wierzących, wątpiących jak i poszukujących Boga. Bliźniaczy kurs jest prowadzony przez Duszpasterstwo Akademickie Tratwa w Tarnowie. Uczestnictwo jest bezpłatne, a ilość miejsc jest ograniczona. Rejestracja odbywa się drogą mailową (tarnow@alphapolska.org) lub telefonicznie (693 155 242). Więcej informacji na stronie: polska.alpha.org oraz na: facebook.com/AlphaPoland

• o pięciu latach pontyfikatu papieża Franciszka, jego stylu, energii i nowych kierunkach przez niego wyznaczonych
  • czy wiara św. o. Pio w Eucharystię powinna być dla nas wyrzutem sumienia?
  • o tym, dlaczego siostry kapucynki, opiekunki Domu Dziecka w Siennicy, musiały wyjść na ring bokserski?
  • kontrowersje związane z kultem Eucharystii komentuje ks. dr Andrzej Dudek, liturgista
  • tygodniowy program najważniejszych kanałów telewizyjnych

• tematem numeru są Polacy ratujący życie Żydów w czasie II wojny światowej
  • o finansach w Kościele i czy płacimy za sakramenty św.?
  • wywiad z Wojciechem Cejrowskim, popularnym podróżnikiem, komikiem i przedsiębiorcą

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w tym roku jest przeniesiona na 9 kwietnia.