Niedziela Palmowa – 25 marca 2018

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z Dniem Świętości Życia

Drodzy Diecezjanie!

Pierwszym i niezbywalnym prawem człowieka jest prawo do życia. Podczas marcowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski prawdę tę podkreślili po raz kolejny księża biskupi, przypominając o konieczności bezwarunkowego szacunku należnego każdej istocie ludzkiej we wszystkich chwilach jej istnienia, a także apelując o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję”.

Szczególnym dniem ukazywania piękna i wartości życia ludzkiego jest Dzień Świętości Życia, który w tym roku obchodzimy 9 kwietnia. Centralne obchody tego wydarzenia będziemy przeżywać w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej podczas Mszy św. o godz. 18.30, która będzie transmitowana przez diecezjalne radio RDN.

Serdecznie zapraszam wszystkich diecezjan do włączenia się w celebrację Dnia Świętości Życia, czy to poprzez uczestnictwo w diecezjalnej uroczystości w Tuchowie, czy też poprzez udział w swojej parafii w obrzędzie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Niech Maryja, Patronka Diecezji Tarnowskiej, uczy nas nieustannej wrażliwości na dar życia, który Bóg składa w nasze ręce.

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Zapisy dzieci do chrztu będą dziś o godz. 14.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka. Chrzestni z innych parafii przynoszą zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą być chrzestnymi. Uczniowie szkół średnich przynoszą zaświadczenie od katechety, że uczęszczają na religię. W kiosku można nabyć świecę i białą szatę do chrztu.

 

Dzisiaj nabożeństwo Gorzkich żali o godz. 15.00

 

Jutro ze względu na wspomnienie Dobrego Łotra otaczamy modlitwą więźniów, którzy pragną odpokutować za swoje winy.

 

We wtorek księża udadzą się do obłożnie chorych o godz. 8.00 Prosimy o przysłanie dwóch samochodów.

 

W imieniu Biskupa Tarnowskiego serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tradycyjnej Drodze Krzyżowej, która przejdzie ulicami Tarnowa. Odbędzie się ona pod przewodnictwem Księdza Biskupa w Wielką Środę i rozpocznie o godzinie 20.00 na tarnowskim Rynku. Niech to dosłowne kroczenie za Chrystusem drogą Jego męki przygotuje nas do głębszego przeżycia świętego Triduum Paschalnego. Wszystkich wybierających się na to nabożeństwo prosimy, aby zabrali ze sobą lampiony.

 

W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

 

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

 

W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 9.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

 

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele ta wieczorna Msza Święta będzie o godz. 18.00 Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

 

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli spożywamy tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; ten post obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Ponadto w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych osoby od 14 roku życia. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy o godz. 18.00 Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Następnie odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Ofiary złożone z okazji adoracji krzyża są przeznaczone na odnowienie sanktuariów w Ziemi Świętej. Po Gorzkich Żalach będzie Droga Krzyżowa wokół kościoła. Strażaków prosimy o niesienie krzyża i zniczy. Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne. Krzyż misyjny przy kościele przystroi klasa II Gimnazjum.

 

Straż Pożarną zapraszamy do pełnienia warty honorowej przy Grobie Pańskim zgodnie z dawną tradycją.

 

W WIELKĄ SOBOTĘ poświęcenie pokarmów w miejscach ustalonych tradycją. O godz.11.00 prosimy przysłać samochód. W kościele parafialnym poświęcenie pokarmów będzie o godz. 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00 Obrzędy Wigilii Paschalnej będą o godz. 19.00 Prosimy o przyniesienie do kościoła paschalików lub świec, które zapalimy po poświęceniu ognia oraz podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Wigilia Paschalna należy już do Wielkanocy. Jest najważniejszą celebrą w całym roku. Weźmy w niej udział całymi rodzinami.

 

Procesja rezurekcyjna będzie we Wielkanoc o 6.00 rano a po niej Msza św. Zapraszamy Straż Pożarną na procesję rano w niedzielę. Prosimy o przygotowanie na procesję wszystkich feretronów i chorągwi (przed godz. 6.00 wynosimy je z kościoła).

 

W drugie Święto Wielkanocy w czasie sumy będzie uroczysty chrzest dzieci. Natomiast Mszy św. wieczornej już nie będzie.

 

Prosimy zapoznać się z planem adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie. Zachęcamy wszystkich do udziału w adoracji. Młodzież z Lisiej Góry zapraszamy na adorację w Wielki Czwartek o godz. 21.00 i w Wielki Piątek o godz.21.00 Akcję Katolicką w Wielką Sobotę o godz. 18.00

                                        Plan adoracji w czasie Triduum Paschalnego

                                        ==================================

                                                                   2018 r.

Wielki Czwartek

19.00 – 20.00       Róże ojców: Stanisława Szatki, Stanisława Świątka

20.00 — 21.00       Róże kobiet: Józefy Wenc, Janiny Wielgus

21.00 — 22.00       młodzież męska i żeńska z Lisiej Góry

Wielki Piątek

6.00 — 7.00           Róże kobiet: Genowefy Armatys, Michaliny Fornagiel

Janiny Radoń, Marii Prusak

7.00 — 8.00           Róże kobiet: Marii Partyki, Pauliny Taraszki, Zofii Słowik Straż Honorowa

8.00 — 9.00           Róże kobiet: Haliny Łuszcz, Janiny Starzyk

Marii Wielgus, Marii Tokarz

9.00 — 10.00         Róże kobiet: Teresy Kaziród, Marii Mrowiec

Jadwigi Bogacz

10.00 — 11.00       Róże kobiet: Krystyny Wapiennik, Józefy Rusznicy, Heleny Michoń

11.00 – 11.30       Klasy I – VII

11.30 – 12.00       Klasy II i III Gimnazjum

12.00 — 13.00       Róże kobiet: Marii Duź, Jolanty Kuli, Bractwa Drogi Krzyżowej

13.00 –14.00        Róże kobiet: Małgorzaty Jakubowskiej, Józefy Pęcak

14.00 — 15.00       Róże kobiet: Małgorzaty Stokłosy, Elżbiety Taraszki

15.00 — 16.00       Róże kobiet: Anny Pyrek, Marii Kucy

16.00 — 17.00       Róże ojców: Wojciecha Bogacza, Stanisława Tokarza

Romana Duzia

17.00 – 18.00       Róże mężczyzn: Bolesława Płaczka, Zygmunta Toporka

18.00                   Ceremonie Męki Pańskiej

20.00 – 21.00       Droga Krzyżowa wokół kościoła

21.00 — 22.00       młodzież męska i żeńska

z Lisiej Góry

Wielka Sobota

6.00 — 7.00           Róże mężczyzn: Stefana Stono, Roberta Małeckiego,

7.00 — 8.00           Róże mężczyzn: Michała Kocoła, Jana Kucy

8.00 — 9.00           Klasy III Gimnazjum

9.00 — 10.00         Klasy II Gimnazjum

10.00 –11.00        Klasy VII

11.00 — 12.00       Klasy VI

12.00 — 13.00       Klasy V

13.00 — 14.00       Klasy IV

14.00 – 15.00       Klasy III

15.00 — 16.00       Klasy II i I

16.00 – 17.00       Róże mężczyzn: Mariana Wardzały, Kazimierza Gieronia,

17.00 – 18.00       Róże mężczyzn: Ryszarda Janiszewskiego, Mariana Małeckiego

18.00 – 19.00       Akcja Katolicka

19.00                  Liturgia Wigilii Paschalnej

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

  • co to jest Triduum Paschalne oraz jak je owocnie przeżyć?
  • jaka lekcja płynie dla nas z postawy o. Pio, który świadomie przyjął ogromne cierpienie
  • obrazek z wyjątkową modlitwą o. Pio do codziennego odmawiania
  • jak to możliwe, że w chrześcijańskiej Polsce Wielki Piątek ciągle pozostaje dniem roboczym?

Natomiast w „Niedzieli”:

  • o potrzebie modlitwy za Ojczyznę w rozmowie z prezydenckim kapelanem ks. prał. Zbigniewem Krasem
  • tematem numeru jest: przez Krzyż do Zmartwychwstania
  • o jasnogórskich cudach i łaskach

W nowym „MGN” na kwiecień:

  • prezent – kalendarz na Triduum Paschalne
  • jak się uczyć, żeby się nauczyć

 

Caritas rozprowadza paschaliki wielkanocne czyli miniatury paschału. Oprócz paschalików są do nabycia baranki wielkanocne. Ponadto gimnazjaliści i dzieci szkolne otrzymały w szkole skarbonki wielkopostne rozprowadzane przez Caritas. Jest to już kilkuletnia tradycja. Dzieci a także rodziny składają jałmużny wielkopostne do tych skarbonek. Jałmużna obok modlitwy i postu jest uczynkiem pokutnym.

 

W skarbonce dla Radia Maryja i Telewizji Trwam złożono tysiąc złotych. Bóg zapłać za złożone ofiary.

 

Prosimy, aby w czasie pogrzebów w miarę możliwości zamawiać Msze św. za zmarłego przed pogrzebem w zakrystii ewentualnie składać na tacę jak dotychczas. Prosimy jednak, aby ofiarodawców napisać na kopercie, nie wewnątrz. To ułatwi Siostrze sporządzenie listy zamówionych Mszy św.

 

Wolontariusze Parafialnego Oddziału Caritas przy parafii Św. Rodziny w Tarnowie, wyrażają bardzo gorące podziękowanie w imieniu swoim i osób obdarowanych, za hojną odpowiedź i za przekazane ziemniaki oraz groch do przygotowania ciepłych posiłków w kuchni Parafialnego Caritas. Za wszelkie dobro od Was otrzymane niech Bóg błogosławi i obficie obdarza potrzebnymi łaskami, o co prosimy w codziennej modlitwie wraz z ubogimi przed podzieleniem się przygotowanym posiłkiem.