4 Niedziela Wielkanocna – 22 kwietnia 2018

 

Drodzy Diecezjanie!

Drodzy Młodzi!

Kieruję do Was serdeczną prośbę o modlitwę w intencji powołań do służby kapłańskiej. W tym roku Światowy Dzień Modlitw o Powołania, czyli Niedziela Dobrego Pasterza jest w naszej diecezji dniem synodalnym, gdyż wspólnie wchodzimy na szczególną drogę słuchania Ducha Świętego, który poprzez V Synod chce odnowić i ożywić Kościół tarnowski.

Powołania do posługi kapłańskiej są owocem dynamicznego duszpasterstwa obejmującego rodziny, dzieci i młodzież. Papież Franciszek w Orędziu na ten dzień zwrócił uwagę, że życie każdego z nas jest owocem Bożego powołania. Bóg nas chciał! Jakże Kościół potrzebuje świętych księży, którzy głoszą tę Dobrą Nowinę spotykanym osobom!

Podczas naszego niedawnego spotkania w Tarnowie w Niedzielę Palmową, powiedziałem Wam, drodzy Młodzi, że wielu z Was ma powołanie do kapłaństwa. Wiem też, że potrzebujecie osób, które będą Wam towarzyszyć w tej trudnej nieraz drodze rozeznawania powołania i odpowiedzi na nie. Dlatego też gorąco zachęcam Was do brania udziału m.in. w inicjatywach podejmowanych przez alumnów naszego tarnowskiego Seminarium Duchownego wraz księżmi moderatorami oraz przez diecezjalne dzieło rozeznania drogi życia: Rusz Duszę. Zachęcam też, abyście we wszystkich parafiach naszej diecezji, w czwartek 26 kwietnia br. po Mszy św. sprawowanej z formularza o powołania, odmówili w waszej intencji Litanię do bł. ks. Romana Sitki, męczennika i patrona Seminarium Duchownego w Tarnowie.

            Pamiętajcie, że jesteście potrzebni Kościołowi! Misja jest wielka i piękna. Modlę się o odwagę, abyście potrafili podjąć ryzyko w spotkaniu z Jezusem Chrystusem, który wciąż powołuje! „Każde powołanie jest poranne”, bo Bóg mówi do nas codziennie, od rana. Bądźcie uważni na delikatny głos Jego zaproszenia do pójścia za Nim i dawania świadectwa przez piękno kapłaństwa.

 

Z pasterskim błogosławieństwem i modlitwą

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Dziś w naszej parafii rozpoczynamy misje parafialne. Modlimy się o obfite owoce tych misji. Polecajmy w naszych modlitwach wszystkich naszych parafian oraz misjonarzy O. Ireneusza Homoncika i O. Józefa Szczecinę. Starajmy się codziennie uczestniczyć w nabożeństwach według programu dostarczonego do każdej rodziny. Ojcowie zbiorą składki w piątek i w przyszłą niedzielę na zakończenie Misji Świętych. Prosimy o ofiarność na Zgromadzenie Ojców Redemptorystów.

 

Pan Jezus sam siebie nazywa Dobrym Pasterzem, który daje swoje życie za owce. Wypełnił to całkowicie, ofiarując siebie na ołtarzu krzyża. Po swoim zmartwychwstaniu przekazał misję pasterską tym, których sam wybiera, aby ją wypełniali aż po krańce świata i aż do końca czasu.

 

Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Codziennie będziemy prosić o nowych kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane. Będziemy modlić się, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie również na naszej wspólnocie parafialnej.

 

Jutro, w uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, modlimy się za naszą Ojczyznę.

 

W środę przypada święto św. Marka, Ewangelisty. Jest to tradycyjnie dzień modlitw o urodzaje.

 

Chrystus Dobry Pasterz niech prowadzi solenizantów i jubilatów tego tygodnia.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 23 IV – św. Wojciech (ok. 956-997), biskup Pragi, misjonarz wśród Prusów, męczennik za wiarę, patron Gniezna i Polski.
 • 25 IV – św. Marek (I w.), pochodzący z Jerozolimy towarzysz wypraw misyjnych św. Piotra i św. Pawła, autor drugiej Ewangelii kanonicznej.

 

W przyszłą niedzielę w naszej parafii odpust ku czci św. Wojciecha. Suma odpustowa o godz. 11.00 Prosimy dzieci do sypania kwiatów. Wszystkie chorągwie i feretrony zabiorą na procesję ci, którzy nieśli je na Wielkanoc. Do udziału w procesji i niesienia baldachimu zapraszamy Ochotniczą Straż Pożarną ze swoim sztandarem. W czasie sumy będziemy modlić się za O. Niwarda, cystersa, naszego rodaka, który przeżywa 60-lecie święceń kapłańskich. Niech Chrystus Dobry Pasterz błogosławi Jubilatowi o obdarza zdrowiem po najdłuższe lata.

 

W niedzielę 6 maja w czasie Mszy św. o godz. 10.30 będzie uroczystość I Komunii św. Tych parafian, którzy nie są bezpośrednio zainteresowani tą uroczystością, prosimy, aby przyszli do kościoła na inne Msze św. Przypominamy, że w czasie I Komunii św. w kościele wolno fotografować i filmować tylko jednej wyznaczonej osobie.

 

Organizowany jest wyjazd do Lednicy koło Gniezna na ogólnopolskie spotkanie młodzieży, które odbędzie się 2 czerwca 2018 r. Wyjazd z Lisiej Góry 31 maja o godz. 23.00 (czwartek), powrót około południa 3 czerwca (niedziela). Oprócz spotkania nad Lednicą w planie jest m.in.: sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz spływ kajakami po Warcie. Koszt wyjazdu 150 zł. Zapisy u ks. Tomasza.

 

Zapraszamy dzieci oraz członków Rodzin do uczestnictwa w XXXIII Pielgrzymce z Tarnowa do Tuchowa organizowanej przez Siostry Służebniczki. Pielgrzymka odbędzie się w dniu 1 maja 2018 (wtorek). Wyjazd z parkingu w Lisiej Górze o godz. 7.30 przejazd do Tarnowa – Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (Tarnów – Terlikówka), przejście pieszo ok. 15 km do Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. W Tuchowie będziemy uczestniczyć we Mszy św. w Sanktuarium o godz. 14.00 Powrót autokarem do Lisiej Góry. Zapisy u s. Barbary, tel. 502 530 783.

 

W okresie letnim organizujemy zmianę tajemnic różańcowych dla chętnych róż w ogrodzie różańcowym. W maju odbędzie się taka zmiana w drugą niedzielę 13 maja o godz. 13.30 Zelatorki i zelatorzy niech podejmą decyzję i poinformują swoją różę czy zmiana będzie w ogrodzie różańcowym czy w domu.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Teresy Pęcak. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Jana Kucy.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Marii Prusak. Dziękujemy za udział w różańcu róży Romana Duzia.

 

W dzisiejszym „GN” m.in.:

 • bezpłatny dodatek – adhortacja apostolska papieża Franciszka „Gaudete et exsultate” – o świętości w świecie współczesnym
 • czy program 500 Plus zmienił polską rodzinę?
 • czy Duch św. może zmieniać Tradycję w Kościele?
 • czego nie wiemy jeszcze o zbrodni katyńskiej?

Natomiast w „Niedzieli”:

 • o zbliżającej się beatyfikacji pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej
 • tematem numeru jest Tydzień Modlitw o Powołania – co słychać w klasztorach i seminariach?
 • o uroczystościach św. Wojciecha w Polsce
 • wywiad z naszym Biskupem Ordynariuszem na temat synodu

W nowym „Miłujcie się”:

 • o chrzcie ultraortodoksyjnego żydowskiego rabina w kościele katolickim
 • czym się różni wiara żydowska od chrześcijańskiej?
 • o popularnym wśród Polaków o. Dolindo, który mawiał: Jezu Ty się tym zajmij
 • wywoływanie duchów jest duchowym zagrożeniem

W nowym majowym „MGN”:

 • dodatek – szablon na laurkę dla mamy
 • o kontroli ruchu lotniczego

 

Katolicka Szkoła Podstawowa w Tarnowie zaprasza rodziców  i dzieci na dzień otwarty  organizowany w budynku szkoły przy ul. Warzywnej 3 w dniu 26 kwietnia 2018r. tj. czwartek w godz. od 15.00 do 18.00 Będzie możliwość  uczestniczenia w zajęciach szkolnych oraz spotkania się z nauczycielami i rodzicami naszych uczniów, a także zapoznania się z ofertą szkoły .

 

11 maja 2018 roku w Lisiej Górze, w budynku remizy OSP, ul. Mielecka 7 odbędzie się spotkanie: „Warsztaty Zdrowia dla Kobiet” w ramach projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich „Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 50-69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Na spotkanie zapraszane są Panie ur.1968-1949. Rozpoczęcie godz. 14.30 Należy wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo. Telefony: 12 633 02 18 lub 503 777 651. Szczegóły na afiszu w gablocie.