5 Niedziela Wielkanocna – Odpust św. Wojciecha – 29 kwietnia 2018

Pan Jezus porównał dzisiaj siebie do krzewu winnego, a nas wierzących w Niego do latorośli. Tylko latorośl, która trwa w krzewie, może wzrastać. Trwać w Chrystusie to czerpać żywotne soki z Jego nauki i sakramentów. Kto nie stara się być blisko Zbawiciela, naraża się na bycie niegodnym udziału w królestwie Bożym.

 

Dzisiaj, z inicjatywy MIVA Polska, modlimy się za kierowców i innych użytkowników dróg, przypominając sobie obowiązek przestrzegania zasad ruchu drogowego, jako fundamentu bezpieczeństwa.

 

Dzisiaj także przypada 73. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau. W Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, którzy złożyli wielką ofiarę z życia w czasie II wojny światowej.

 

W najbliższy wtorek rozpocznie się miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. 18.00, po której będziemy celebrowali tak ukochane przez starszych i młodszych majowe nabożeństwo. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel jasnogórski. Pierwsze nabożeństwo majowe w naszym kościele już jutro, w poniedziałek.

 

Dzień 1 maja jest także Świętem Pracy. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym.

 

Dnia 2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Polonii i Dzień Flagi Narodowej, a nazajutrz wspominamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Niech te dni staną się dla nas okazją do okazania uczuć patriotycznych, eksponowania barw narodowych i łączności duchowej z naszymi rodakami na emigracji.

 

W czwartek, 3 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Porządek nabożeństw w naszym kościele będzie niedzielny.

 

3 maja odpust w Nowej Jastrząbce. Suma odpustowa o godz. 11.00

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. A w sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność.

 

W I piątek pół godziny przed Mszą św. adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

5 maja w sobotę o godz. 10.30 będzie spowiedź św. dla dzieci, które mają przystąpić do I Komunii św., ich rodziców, rodzeństwa i chrzestnych którzy nie byli do spowiedzi w czasie misji.

 

W I sobotę zapraszamy do odprawienia kolejnej z pięciu pierwszych sobót miesiąca. Najpierw będzie Nabożeństwo I soboty o godz. 18.00 a następnie Msza św. Tych, którzy nie byli miesiąc temu zachęcamy do rozpoczęcia pięciu I sobót.

 

Życzymy, aby przeżywający w tym tygodniu imieniny, urodziny czy inne jubileusze obficie zaczerpnęli duchowych łask od Chrystusa, prawdziwego krzewu winnego.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 2 V – św. Atanazy (295-373), biskup Aleksandrii w Egipcie, prześladowany za zwalczanie herezji, wierny obrońca wiary, ogłoszony Doktorem Kościoła.
 • 4 V – św. Florian (ok. 250-304), rzymski żołnierz i męczennik pochodzący z terenów dzisiejszej Austrii, patron strażaków i hutników.

 

W przyszłą niedzielę w czasie Mszy św. o godz. 10.30 będzie uroczystość I Komunii św. Tych parafian, którzy nie są bezpośrednio zainteresowani tą uroczystością, prosimy, aby przyszli do kościoła na inne Msze św. Przypominamy, że w czasie I Komunii św. w kościele wolno fotografować i filmować tylko jednej wyznaczonej osobie.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych, jeśli są z innej parafii.

 

W przyszłą niedzielę po wieczornej Mszy św. Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

Od soboty 12 maja będzie Triduum dla kandydatów do Bierzmowania na wieczornym nabożeństwie.

 

Organizowany jest wyjazd do Lednicy koło Gniezna na ogólnopolskie spotkanie młodzieży, które odbędzie się 2 czerwca 2018 r. Wyjazd z Lisiej Góry 31 maja o godz. 23.00 (czwartek), powrót około południa 3 czerwca (niedziela). Oprócz spotkania nad Lednicą w planie jest m.in.: sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz spływ kajakami po Warcie. Koszt wyjazdu 150 zł. Zapisy u ks. Tomasza.

 

Zapraszamy dzieci oraz członków Rodzin do uczestnictwa w XXXIII Pielgrzymce z Tarnowa do Tuchowa organizowanej przez Siostry Służebniczki. Pielgrzymka odbędzie się w dniu 1 maja 2018 (wtorek). Wyjazd z parkingu w Lisiej Górze o godz. 7.30 przejazd do Tarnowa – Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (Tarnów – Terlikówka), przejście pieszo ok. 15 km do Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. W Tuchowie będziemy uczestniczyć we Mszy św. w Sanktuarium o godz. 14.00 Powrót autokarem do Lisiej Góry. Zapisy u s. Barbary, tel. 502 530 783.

 

W okresie letnim organizujemy zmianę tajemnic różańcowych dla chętnych róż w ogrodzie różańcowym. W maju odbędzie się taka zmiana w drugą niedzielę 13 maja o godz. 14.00 Zelatorki i zelatorzy niech podejmą decyzję i poinformują swoją różę czy zmiana będzie w ogrodzie różańcowym czy w domu. Będzie to zarazem nabożeństwo fatimskie. Zapraszamy na nie parafian chętnych do modlitwy oraz wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum. Figurę Matki Bożej będą niosły róże Teresy Pęcak, Marii Prusak i Jana Kucy. Prosimy o kwiaty od tych róż do figury Matki Bożej.

 

Godzinki w Uroczystość Matki Bożej 3 maja poprowadzi róża Marii Prusak, a w przyszłą niedzielę róża Mariana Małeckiego. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Teresy Pęcak.

 

Różaniec w Uroczystość Matki Bożej 3 maja poprowadzi róża Teresy Pęcak, a w przyszłą niedzielę róża Ryszarda Janiszewskiego. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Prusak.

 

W dzisiejszym „GN” m.in.:

 • o nowej polskiej błogosławionej – Hannie Chrzanowskiej, pielęgniarce, która zdrowych uczyła odpowiedzialności, a chorych wyciągała z czterech ścian beznadziei
 • rozmowa z nowym prezydentem Europejskiego Forum Nauczania Religii w Szkołach, ks. Romanem Buchtą, m.in. o bierzmowaniu
 • jak połączyć w parafii stare z nowym
 • o prześladowaniach chrześcijan na świecie w naszych czasach
 • relacja z otwarcia synodu naszej diecezji

Natomiast w „Niedzieli”:

 • jak polscy katolicy przeżywają niedziele bez handlu
 • tematem numeru jest maryjny miesiąc maj
 • relacja z otwarcia synodu naszej diecezji

W nowym „Miłujcie się”:

 • o chrzcie ultraortodoksyjnego żydowskiego rabina w kościele katolickim
 • czy się różni wiara żydowska od chrześcijańskiej?
 • o popularnym wśród Polaków o. Dolindo, który mawiał: Jezu Ty się tym zajmij
 • wywoływanie duchów jest duchowym zagrożeniem

W nowym majowym „MGN”:

 • dodatek – szablon na laurkę dla mamy
 • o kontroli ruchu lotniczego

 

11 maja 2018 roku w Lisiej Górze, w budynku remizy OSP, ul. Mielecka 7 odbędzie się spotkanie: „Warsztaty Zdrowia dla Kobiet” w ramach projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich „Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 50-69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Na spotkanie zapraszane są Panie ur.1968-1949. Rozpoczęcie godz. 14.30 Należy wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo. Telefony: 12 633 02 18 lub 503 777 651. Szczegóły na afiszu w gablocie.