Wniebowstąpienie Pańskie – 13 maja 2018

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40-dniowy okres ukazywania się Zmartwychwstałego i umacniania w wierze Apostołów, pomaga nam lepiej zrozumieć zapewnienie Jezusa: idę do Ojca przygotować wam miejsce. Żyjemy wciąż nadzieją, że zasłużymy sobie na przebywanie na wieki w niebie, razem z naszym Zbawicielem, w domu Ojca.

 

Od dziś trwa tygodniowy odpust w parafii MB Fatimskiej w Tarnowie. W piątek o godz. 18.30 specjalne nabożeństwo ma nasza parafia. Udajemy się na to nabożeństwo swoimi środkami lokomocji.

 

W tym tygodniu, razem z Apostołami zgromadzonymi w Wieczerniku, chcemy trwać w oczekiwaniu na spełnienie się Jezusowej obietnicy zesłania Ducha Świętego. Codziennie odprawiamy nowennę do Ducha Świętego na zakończenie nabożeństwa majowego.

 

Przypominamy, że każdy katolik, zgodnie z przykazaniami kościelnymi, powinien przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a w czasie wielkanocnym przyjąć Komunię św. Czas Komunii św. wielkanocnej kończy się w uroczystość Trójcy Świętej za dwa tygodnie.

 

Codziennie radośnie głosimy chwałę Niepokalanej Maryi, naszej niebieskiej Matki. Nabożeństwo majowe w kościele o godz. 18.00

 

Niech zmartwychwstały Pan obficie błogosławi z nieba solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 14 V – św. Maciej (I w.), uczeń Pana Jezusa, wybrany do grona Apostołów, męczennik.
 • 16 V – św. Andrzej Bobola (1591-1657), polski jezuita, misjonarz wśród prawosławnych, zamęczony przez kozaków, patron Polski.

 

We wtorek od godz. 17.00 będzie spowiedź dla kandydatów do Bierzmowania ich rodziców, świadków i rodzeństwa.

 

W środę w naszym kościele będzie udzielany Sakrament Bierzmowania młodzieży z naszej parafii, z Łukowej, Starych Żukowic, Zaczarnia, Brnia i Śmigna o godz. 18.00 Gromadzimy się o godz. 17.30 Bierzmowania udzieli Ks. Biskup Stanisław Salaterski. W czasie Bierzmowania będzie składka przeznaczona na Fundusz stypendialny im. Ks. Abpa Jerzego Ablewicza. Wszystkie Msze św. zamówione na ten dzień będą odprawione rano.

 

Egzamin przed Bierzmowaniem klas drugich z Gimnazjum i klas siódmych Szkoły Podstawowej będzie 17 maja w czwartek. O godz. 15.00 klasy II Gimnazjum a o 16.00 klasy VII. Na egzamin przynosimy indeksy i przychodzimy z rodzicami.

 

Rodzice dzieci, które w tym roku przeżywają rocznicę I Komunii św. mają spotkanie w piątek o godz. 17.00 w domu parafialnym. Obecność obowiązkowa.

 

W przyszłą niedzielę będzie V zbiórka w kopertach na elewację kościoła. Prosimy o ofiary wszystkie rodziny i młodzież pracującą. Prace zakończą się w tym miesiącu.

 

Kancelaria parafialna czynna jest w środy i piątki od godz. 17.00 do 17.30 a w pozostałe dni powszednie od 8.00 do 8.30 W sprawach pilnych np. pogrzeb lub ślub można dzwonić pod numery 14 6784 558 lub 694 451 419

 

Organizowana jest pielgrzymka w 9-osobowej grupie do Ziemi Świętej w terminie 25 lipca – 1 sierpnia 2018 r. W programie pełne 7 dni w Izraelu. Zawiera najważniejsze miejsca pielgrzymkowe: Jerozolima: Góra Oliwna: Meczet Wniebowstąpienia, Pater Noster (Ojcze nasz), Dominus Flevit (Pan zapłakał). Kościół Wniebowzięcia NMP, Grota zdrady, Getsemani i Bazylika Agonii. Via Dolorosa – Droga Krzyżowa, Bazylika Grobu. Syjon chrześcijański: Bazylika Zaśnięcia NMP, Wieczernik. Kościół św. Piotra In Gallicantu. Ściana płaczu. Plac Świątynny. Betlejem: Bazylika i Grota Narodzenia, Grota Mleczna, Pole Pasterzy. Nazaret: Bazylika Zwiastowania, kościół św. Józefa. Ain Karem: kościół narodzin św. Jana Chrzciciela oraz nawiedzenia św. Elżbiety. Jerycho: Klasztor i Góra kuszenia, Sykomora Zacheusza. Jordan – miejsce chrztu Chrystusa. W Galilei: Góra Tabor, Kana Galilejska, Góra Błogosławieństw, Tabgha, Kościół Prymatu, Kafarnaum. Ponadto kąpiele: w Morzu Martwym, w Jeziorze Galilejskim oraz nad Morzem Śródziemnym.
Koszt: 900 zł. (przy zapisie) + 700 $ (w dniu wylotu) Cena zawiera: Ubezpieczenie, transport na lotnisko i z powrotem, przelot samolotem z bagażem podręcznym, transport w Izraelu, noclegi, posiłki, bilety wstępu. Więcej informacji u ks. Tomasza tel. 506-134-892

 

W tym tygodniu w majówce uczestniczyć będą dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum w następującym porządku:

L.p Dzień Szkoła Podstawowa Gimnazjum
1. Poniedziałek klasy I i przedszkolaki Klasa II a
2. Wtorek klasy II Klasa II b
3. Środa klasy IV Klasa III a
4. Czwartek klasy V Klasa III b
5. Piątek klasy VI Klasa III c
6. Sobota klasy VII

 

Do niesienia baldachimu w czasie oktawy Bożego Ciała zapraszamy następujące róże ojców

L.p Data Róża
1 1 czerwca piątek Ryszarda Janiszewskiego
2 2 czerwca sobota Michała Kocoła
3 3 czerwca niedziela Jana Kucy
4 4 czerwca poniedziałek Mariana Małeckiego
5 5 czerwca wtorek Roberta Małeckiego
6 6 czerwca środa Bolesława Płaczka
7 7 czerwca czwartek Stefana Stono
8 8 czerwca piątek Stanisława Świątka

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Roberta Małeckiego. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Anny Pyrek.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Michała Kocoła. Dziękujemy za udział w różańcu róży Janiny Radoń.

 

W dzisiejszym „GN” m.in.:

 • o wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa – niebo to „Ktoś”, a nie „coś”
 • o dzieciach, które żyją, choć nie dawano im na to szans
 • czy różaniec czyni cuda
 • po co nam nowa konstytucja?

Natomiast w „Niedzieli”:

 • o roku św. o. Pio
 • tematem numeru jest 80 rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli
 • o naszej diecezji tarnowskiej w związku z synodem

W nowym „Miłujcie się”:

 • o chrzcie ultraortodoksyjnego żydowskiego rabina w kościele katolickim
 • czy się różni wiara żydowska od chrześcijańskiej?
 • o popularnym wśród Polaków o. Dolindo, który mawiał: Jezu Ty się tym zajmij
 • wywoływanie duchów jest duchowym zagrożeniem

W nowym majowym „MGN”:

 • dodatek – szablon na laurkę dla mamy
 • o kontroli ruchu lotniczego