19 Niedziela Zwykła – 12 sierpnia 2018

Komunikat Biskupa Tarnowskiego
z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu

oraz srebrnego jubileuszu tarnowskiej edycji „Gościa Niedzielnego”

 

 

Drodzy Diecezjanie!

Przed dwudziestu pięciu laty, 29 sierpnia 1993 roku, biskup tarnowski Józef Życiński nałożył koronę na skronie Matki Bożej w Jej łaskami słynącym obrazie z sanktuarium w Pasierbcu. Tego samego dnia do rąk tysięcy pielgrzymów zgromadzonych na uroczystości koronacji, a także do diecezjan, trafił pierwszy numer tarnowskiej edycji „Gościa Niedzielnego”. Od tamtego wydarzenia ten najbardziej poczytny tygodnik katolicki w Polsce dociera co tydzień w swojej tarnowskiej edycji do czytelników w naszej diecezji.

„Gość Tarnowski” jest swoistą kroniką wydarzeń naszej diecezji. Rejestruje bogactwo życia religijnego lokalnego Kościoła w wymiarze diecezjalnym i parafialnym. Pisze o wielu inicjatywach ewangelizacyjnych. Promuje katolickie stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty. Ukazuje pozytywne świadectwa wiary i miłości do Boga i Kościoła, zachęcając w ten sposób do naśladowania dobrych przykładów chrześcijańskiego bycia w świecie. Jako tygodnik religijno-społeczny „Gość Tarnowski” pamięta też o ludziach ubogich oraz tych, którzy w różnoraki sposób przychodzą im z pomocą. Włącza się w kampanie społeczne na rzecz pomocy potrzebującym, wspiera działalność diecezjalnej Caritas. W duchu odpowiedzialności za dzieło ewangelizacji informuje o zaangażowaniu misyjnym Kościoła tarnowskiego. Jest także strażnikiem kulturowego dziedzictwa diecezji tarnowskiej. Od pięciu lat „Gość Tarnowski” intensywnie działa również w sieci internetowej poprzez własną stronę internetową oraz profil. Jest to bez wątpienia ogromna przestrzeń możliwości docierania z orędziem Dobrej Nowiny, by także na „dachach cyfrowego kontynentu” była głoszona radość Ewangelii.

Z okazji jubileuszu 25-lecia tarnowskiej edycji „Gościa Niedzielnego” pragnę wyrazić podziękowanie wszystkim byłym i obecnym pracownikom Redakcji za rzetelną pracę i wkład w pogłębianie religijności w naszej diecezji. Życzę, by to zaangażowanie w dalszym ciągu przyczyniało się do duchowego rozwoju czytelników, których liczba oby stale rosła. Wszystkich diecezjan gorąco zachęcam, by regularnie korzystali z bogatej i przygotowywanej na wysokim poziomie oferty treści prezentowanych na łamach „Gościa Niedzielnego”. Ludziom, którzy czytają o wiele trudniej jest „zamącić w głowach”, są oni odporniejsi na manipulacje.

Wspólnotowe dziękczynienie za dar koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu oraz za 25 lat „Gościa Tarnowskiego” będziemy przeżywać w sanktuarium pasierbieckim w niedzielę 26 sierpnia br., podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 11.00. Gorąco zapraszam do udziału w tej jubileuszowej uroczystości, jak również zachęcam do nawiedzania tego niezwykle urokliwie położonego sanktuarium, które nade wszystko pulsuje macierzyńską miłością i duchowym pięknem Najświętszej Maryi Panny.

 

Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Pan Jezus wyraźnie mówi o sobie: Ja jestem chlebem żywym. Podczas każdej Mszy Świętej odkrywamy na nowo tę prawdę. Nie chodzi tylko o uznanie cudownej obecności Ciała Chrystusa w konsekrowanym chlebie, ale o to, by tym chlebem karmić się na co dzień, bo „kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

 

W poniedziałek godz. 18.00 będzie Nabożeństwo fatimskie. Zapraszamy na nie wszystkie róże różańcowe i parafian chętnych do modlitwy oraz wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum. Figurę Matki Bożej będą niosły róże Janiny Starzyk, Małgorzaty Stokłosy i Bolesława Płaczka. Prosimy o kwiaty od tych róż do figury Matki Bożej. Dziewczęta z DSM-u będą nieść lampiony przy figurze Matki Bożej.

 

W najbliższy wtorek przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci biskupa Karola Pękali – założyciela i wieloletniego dyrektora Akcji Katolickiej, a następnie Caritas w naszej diecezji. W tym dniu zostanie odprawiona Msza św. w jego intencji w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Rozpocznie się o godz. 18.30 i będzie transmitowana przez diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Jego pamięci będą poświęcone także uroczystości w rodzinnej parafii Księdza Biskupa w Grybowie, które rozpoczną się w Bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej wykładem na temat jego życia i dzieła o godz. 17.30 Po nim nastąpi Msza św. a następnie promocja książki poświęconej biskupowi Pękali. Zapraszamy do uczestnictwa w tych wydarzeniach i do modlitwy o spokój duszy biskupa Karola Pękali.

 

W środę będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to święto nakazane i dlatego Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym. Tradycyjnie podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławimy wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył Ją Bóg.

 

Także 15 sierpnia wspominamy rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

 

Maryi wniebowziętej polecamy jubilatów i solenizantów całego tygodnia.

 

Pragniemy z każdą różą różańcową spotkać się jeden raz na modlitwie w ogrodzie różańcowym. Zapraszamy w tym tygodniu róże na wieczorną Mszę św. a po niej do ogrodu różańcowego na wspólny różaniec w następującym porządku:

L.p Dzień Róże
2 piątek Małgorzaty Stokłosy, Pauliny Taraszki, Marii Tokarz, Ireny Walus i Stanisława Tokarza

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), polski franciszkanin, apostoł Niepokalanej, męczennik w Auschwitz.
 • 17 VIII – św. Jacek (ok. 1200-1258), jeden z pierwszych polskich dominikanów, misjonarz na Rusi.

 

Godzinki w Uroczystość Wniebowzięcia poprowadzi róża Stanisława Świątka, a w przyszłą niedzielę róża Józefy Wenc. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Krystyny Wapiennik.

 

Różaniec w uroczystość Wniebowzięcia poprowadzi róża Krystyny Wapiennik, a w przyszłą niedzielę róża Marii Wielgus. Dziękujemy za udział w różańcu róży Stanisława Świątka.

 

Do spowiedzi w dni powszednie można przystąpić pół godziny przed Mszą św. a w niedziele w czasie Mszy św.

 

Msze św. w dni powszednie przez całe wakacje będą w następującym porządku:

 • w poniedziałki, wtorki i czwartki tylko rano o godz. 6.30
 • w środy, piątki i soboty tylko wieczorem o godz. 18.00

Kancelaria parafialna przez czas wakacji będzie czynna w dni powszednie w środy, piątki i soboty o godz. 17.00 a w pozostałe dni o godz. 8.00

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

 • o tym, w co wierzy Kościół w sprawie śmierci Maryi i na czym polegało wniebowzięcie
 • o śmierci św. Maksymiliana, którego spojrzenia nie potrafili znieść oprawcy
 • o dopalaczach – czy obecna zmiana prawa zapewni skuteczną ochronę przed tymi śmiercionośnymi środkami?
 • jak już nic nie pomoże, jedź do sanktuarium do Pasierbca

Natomiast w „Niedzieli”:

 • o srebrnym jubileuszu TVP Polonia, która dociera na wszystkie kontynenty
 • tematem numeru są bohaterzy Powstania Warszawskiego
 • o powstającym na polach Bitwy Warszawskiej sanktuarium św. Jana Pawła II

 

Spotkanie przed pieszą pielgrzymką na Jasną Górę dla gr. 2 św. Franciszka będzie dziś 12 sierpnia w niedzielę o godz. 17.00 w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.

 

Dnia 25 sierpnia tj. w dniu wejścia PPT na Jasną Górę, organizowana jest pielgrzymka autokarowa do Częstochowy. Wyjazd o godz. 6.30 z parkingu kościelnego. Koszt pielgrzymki 40 zł. Zapisy u Małgorzaty Jakubowskiej, ul. Długa 75b, tel. 14 6785162 lub 694596230. Można zapisywać pieszych pielgrzymów na powrót. Zapisy tylko do 15 sierpnia.