23 Niedziela Zwykła – 9 września 2018

Uzdrowienie głuchoniemego jest przykładem, jak Boże działanie przemienia człowieka, otwiera go na nowe życie. Chrystus wciąż pragnie każdego z nas uzdrawiać i obdarzać swą łaską. Nie zamykajmy się na Boże działanie w nas.

 

Dziś odpust w Tarnowie Krzyżu a w przyszłą niedzielę w Łukowej. Sumy o godz. 11.00

 

Dziś odbędzie się SPOTKANIE DLA MAŁŻEŃSTW I RODZIN U MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ RODZIN W CHORZELOWIE. Początek o godz. 14.00 Różnego rodzaju atrakcje (rozgrywki, konkursy zespoły instrumentalno – wokalne). Szczegółowy program jest na afiszu w gablocie parafialnej.

 

Od 8 do 15 września trwa tygodniowy odpust w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Szczegółowy program jest w gablocie parafialnej. Nasza parafia wraz z dekanatem zaproszona jest do Katedry we wtorek na godz. 18.00

 

W środę rano i wieczorem Nowenna do MB Nieustającej Pomocy. Po wieczornej Mszy św. zapraszamy chętnych na różaniec do ogrodu różańcowego.

 

W kiosku parafialnym można zapisać się na pielgrzymkę autokarową do Odporyszowa. Pielgrzymka będzie 12 września w środę. Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 15.00

 

W czwartek godz. 18.00 będzie Nabożeństwo fatimskie. Zapraszamy na nie wszystkie róże różańcowe i parafian chętnych do modlitwy oraz wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum. Figurę Matki Bożej będą niosły róże Pauliny Taraszki, Marii Tokarz i Stefana Stono. Prosimy o kwiaty od tych róż do figury Matki Bożej. Dziewczęta z DSM-u będą nieść lampiony przy figurze Matki Bożej.

 

W czwartek po nabożeństwie fatimskim będzie adoracja Najświętszego Sakramentu na którą zapraszamy wszystkich chętnych.

 

W nadchodzący piątek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Zapraszamy w tym dniu na Drogę Krzyżową wokół kościoła o godz. 18.00 a po niej na Mszę św.

 

W piątek po wieczornej Mszy św. w kościele specjalna konferencja dla rodziców młodzieży z klasy III Gimnazjum i VIII Szkoły Podstawowej, która w tym roku szkolnym przystąpi do Bierzmowania. Obecność obowiązkowa.

 

W tym tygodniu, w sobotę, 15 września, przypada jeszcze jedno maryjne wspomnienie liturgiczne – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Matka Boża od chwili poczęcia aż po krzyż na Kalwarii jest dla nas wzorem trwania przy Chrystusie, naszym Zbawicielu, nawet poprzez tak bolesne tajemnice. Uczmy się od Niej wiary, nawet wtedy gdy dotyka nas potęga zła. Będziemy Ją o to prosić szczególnie podczas wieczornej Mszy Świętej.

 

W przyszłą niedzielę przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu oraz rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.

 

W przyszłą niedzielę będzie zbiórka do puszek na rzecz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Prosimy SKC o przeprowadzenie tej zbiórki.

 

Prosimy Pana, aby otwierał naszych solenizantów i jubilatów na przyjęcie obfitych Bożych łask.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 13 IX – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup Konstantynopola, jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego.
 • 15 IX – Najświętsza Maryja Panna w Jej tajemnicach bolesnych.

 

Siostra Eustachia przeżywa w tym tygodniu imieniny. Życzymy jej wielu łask Bożych. Dziękujemy za prace na rzecz parafii. Prosimy o modlitwę w intencji siostry Eustachii.

 

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż objął honorowym patronatem koncert charytatywny na rzecz dzieci z niepełnosprawnością organizowany przez Ośrodek w Dwudniakach, który poprzednio mieścił się w Zbylitowskiej Górze. Koncert „Dwudniaki na cztery pory roku” odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w niedzielę 16 września o godzinie 19. Znakomity repertuar zagra Sinfonietta Cracovia. Charytatywne cegiełki można wpłacać na konto Stowarzyszenia Prometeusz. Więcej informacji na stronie internetowej Stowarzyszenia Prometeusz, oraz na stronach Lusławic i Sinfonietty Cracovii. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Jadwigi Bogacz. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Stanisława Tokarza.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Genowefy Armatys. Dziękujemy za udział w różańcu róży Józefy Wenc.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

 • o jubileuszu 95-lecia „GN”
 • co mówią o „GN” ludzie mediów
 • o rozwiązaniach, które chronią wybory samorządowe przed fałszerstwami mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
 • o 454. parafii naszej diecezji, która powstała przed tygodniem
 • jak skutecznie nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy od najmłodszych lat?

Natomiast w „Niedzieli”:

 • o uzdrowionym chłopcu za wstawiennictwem dzieci fatimskich
 • tematem numeru jest prawda o sprzedaniu Polski Stalinowi przez aliantów
 • „Dzienniczek” św. s. Faustyny to Boży antybiotyk mówi w wywiadzie Halina Łabonarska

W nowym wrześniowym „MGN”

 • bezpłatny dodatek – kalendarz na rok szkolny
 • plakat z podpowiedzią, jak zawsze być pierwszym

 

Organizujemy autokarową pielgrzymkę na XXXIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin z naszego dekanatu Tarnów Północ do Częstochowy w niedzielę 23 września. Koszt przejazdu autostradą i opłatą parkingu 60 zł. od osoby. Wyjazd o godz. 5.15 z przystanku obok Ośrodka Zdrowia. Zapisy w kiosku parafialnym.

 

Rozpoczęły się zapisy do Diecezjalnego Studium Rodziny. Jest ono propozycją dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę na tematy związane z małżeństwem i rodziną. Wykłady obejmują zagadnienia z psychologii rodziny, prawa kanonicznego, teologii rodziny, pedagogiki i z naturalnych metod rozpoznawania płodności zgodnie z metodą prof. Rötzera. Studium trwa dwa lata. 13 października rozpoczyna się XVII jego edycja. Wszystkie wykłady będą odbywać się przy parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Informacje i zapisy: Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin tel. 14-631-73-60, drtarnow@gmail.com.”

 

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY odbędzie się 14 października w Tarnowie. W naszej diecezji przypada on tradycyjnie w niedzielę, którą obchodzimy jako Dzień Papieski. W tym roku Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczniemy o godz. 12.00 od Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Po Eucharystii wyruszymy ulicami miasta w kierunku kościoła pw. bł. Karoliny w Tarnowie, aby z radością głosić Ewangelię rodziny. Po zakończeniu Marszu, w kościele bł. Karoliny zostanie przygotowany poczęstunek oraz dalszy program uroczystości.

 

Przypominamy, że od września, po wakacyjnej przerwie, wznawiają swoją działalność ośrodki duszpasterstwa dla niesłyszących i słabosłyszących. Najbliższy taki ośrodek znajduje się w Tarnowie, kościółek Św. Józefa, ul. Dwernickiego. Msza Św. w II i IV niedzielę miesiąca, godz. 11.00