26 Niedziele Zwykła – 30 września 2018

Zaproszenie na procesję różańcową ulicami Tarnowa

Drodzy Diecezjanie!

W niedzielę 7 października br. wyruszy ulicami Tarnowa procesja różańcowa, której hasłem przewodnim będą słowa Matki Bożej: „RATUJ RÓŻAŃCEM RODZINĘ!”. W czasie procesji będziemy modlić się: W INTENCJI O ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA W POLSKICH RODZINACH.

Procesja różańcowa rozpocznie się o godz. 19.00 przy Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej a jej szlak będzie prowadził do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Trasa procesji przebiegać będzie następującym ulicami Tarnowa: Najświętszej Marii Panny – plac przy Sanktuarium MB Szkaplerznej, Narutowicza, Urszulańską, Bema, Krakowską, Sikorskiego, Szkotnik, Słowackiego, ks. Sitki, al. Matki Bożej Fatimskiej – plac przy Sanktuarium MB Fatimskiej. Procesja będzie zatrzymywać się przy tarnowskich kościołach znajdujących się wzdłuż trasy, tj. przy kościele św. Maksymiliana, św. Rodziny i Miłosierdzia Bożego. Prosimy o zabranie ze sobą lampionów.

Gorąco zapraszam wszystkich do licznego udziału w procesji i modlitwie różańcowej, która wieczorem 7 października wypełni przestrzeń naszego Miasta.

Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Dziś po wieczornej Mszy św. o godz. 17.00 Komisja d/s Cmentarza po raz ostatni w tym roku będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym czasie.

 

Jutro rozpoczniemy nabożeństwa różańcowe, które odbywać się będą w dni powszednie o godz. 17.00 Wiernych, którzy nie będą mogli brać w nich udziału, zachęcamy do odmawiania modlitwy różańcowej w swoich domach wraz z Radiem Maryja i Telewizją Trwam lub przy kapliczkach. W październiku Msze św. w dni powszednie będą tylko o godz. 6.30 Przez cały miesiąc wieczorem oprócz sobót będzie tylko różaniec. W soboty wieczorem będzie Msza św. niedzielna a następnie różaniec. Gdy będzie dobra pogoda różaniec będziemy odprawiać w ogrodzie różańcowym.

 

W poszczególnych dniach października modlitwę różańcową poprowadzą uczniowie następujących klas:

 

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
1 1 i 2 SP 2 4 i 5 SP 3 3 SP 4 8 SP i 3 Gim 5 7 SP 6 6 SP
8 6 SP 9 1 i 2 SP 10 4 SP 11 3 i 5 SP 12 7 i 8 SP 13 3 Gim
15 8 SP i 3 Gim 16 3 i 5 SP 17 6 SP 18 4 SP 19 1 i 2 SP 20 7 SP
22 4 SP 23 6 SP 24 7 SP i 3 Gim 25 1 i 2 SP 26 3 i 5 SP 27 8 SP
29 3 i 5 SP 30 4 SP 31 1 i 2 SP

 

W środę zapraszamy na różaniec klasy III przygotowujące się do I Komunii św. wraz z rodzicami.

 

W czwartek na różaniec zapraszamy klasy VIII Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum przygotowujące się do Bierzmowania razem z rodzicami.

 

W piątek na różaniec zapraszamy klasy VII Szkoły Podstawowej przygotowujące się do Bierzmowania razem z rodzicami.

 

Przez miesiąc październik w dni powszednie, rano o godz. 6.00 Akcja Katolicka będzie prowadzić różaniec. Zapraszamy tych, którzy nie mogą przyjść wieczorem do włączenia się w modlitwę różańcową przed poranną Mszą św.

 

W czwartek udamy się do obłożnie chorych od godz. 8.30 Zapis chorych w zakrystii. Prosimy o dwa samochody do chorych.

 

W czwartek po nabożeństwie różańcowym adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

Spowiedź przed odpustem oraz z okazji I piątku miesiąca będzie w piątek od godz. 15.30 Będą obcy spowiednicy.

 

W I sobotę zapraszamy do odprawienia kolejnej z pięciu pierwszych sobót miesiąca. Najpierw będzie Nabożeństwo I soboty o godz. 17.00 a następnie Msza św. Tych, którzy nie byli miesiąc temu zachęcamy do rozpoczęcia pięciu I sobót.

 

Do spowiedzi można przystąpić w dni powszednie pół godziny przed Mszą św. oraz przed różańcem.

 

Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych z innych parafii, że mogą być chrzestnymi. Świece i białe szaty do chrztu można nabyć w kiosku Caritasu.

 

W przyszłą niedzielę 7 października będziemy obchodzić odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej, patronki naszej parafii. Sumę odpustową o godz. 11.00 odprawi i kazania wygłosi Ks. Dr Andrzej Dudek, wicerektor WSD w Tarnowie. Prosimy, aby w procesji po sumie wzięło udział jak najwięcej parafian, a szczególnie:

– róże różańcowe – (zelatorzy zachęcą do udziału i zmian tajemnic przy kościele)

– dzieci sypiące kwiaty (rodzice niech przyprowadzą dzieci).

– strażaków prosimy do baldachimu i ze sztandarem

– DSM, lektorzy i ministranci przychodzą na sumę, tylko wyznaczeni na inne Msze św.

Prosimy również o przygotowanie i zabranie na procesję feretronów i chorągwi. Z chorągwiami wychodzimy w czasie Komunii św. Chorągwie zabiorą Jan Przetak, oraz po jednej osobie z następujących róż: Mariana Małeckiego, Wojciecha Bogacza, Ryszarda Janiszewskiego, Stanisława Świątka, Zygmunta Toporka, Bolesława Płaczka i Jana Kucy. Feretrony niosą czwórki, które niosły w czasie poprzedniego odpustu i w czasie Bożego Ciała oraz uczniowie Gimnazjum i klas ósmych. Procesja odbędzie się w ogrodzie różańcowym.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

  • o świętej Teresie z Lisieux, która pokazała nam, jaką drogą można wspiąć się do nieba
  • podsumowanie papieskiej wizyty na Litwie
  • o ciekawym spotkaniu kardynała Tagle z Filipin z młodzieżą naszej diecezji
  • dieta dla seniora czyli jak pokonać stare przyzwyczajenia żywieniowe

Natomiast w „Niedzieli”:

  • o pisarce Zofii Kossak wspomina jej wnuczka
  • tematem numeru jest Synod o młodych
  • o telewizyjnym serialu „Ojciec Mateusz”

 

W kiosku parafialnym są Kalendarze rolników na 2019 rok cieszące się co roku dużą popularnością.

 

W tym tygodniu patronują nam:

4 X – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), ojciec wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyk, którego duchowość do dziś wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła (wspomnienie obowiązkowe); w jego liturgiczne wspomnienie imieniny obchodzi Ojciec Święty Franciszek – przez wstawiennictwo św. Franciszka z Asyżu polecajmy go Bożej Opatrzności;

5 X – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), dziewica, siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia; św. Jan Paweł II zwykł ją nazywać „iskrą Bożego miłosierdzia”, która wyszła z Polski (wspomnienie obowiązkowe).

 

Akcja Katolicka zachęca do wzięciu udziału w Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny, który odbędzie się w Tarnowie w niedzielę 14 października. Rozpoczęcie Mszą św. w katedrze o godz. 12.00, następnie przemarsz ulicami Tarnowa do kościoła bł. Karoliny. O godz. 11.00 będzie wyjazd autobusu z naszej parafii. Chętni mogą zapisywać się w kiosku parafialnym.

 

Ks. Tomasz organizuje pielgrzymkę w 9-osobowej grupie do Ziemi Świętej w terminie 13 – 20 stycznia 2019 r. W programie pełne 7 dni w Izraelu. Koszt: 900 zł. (przy zapisie) + 700 $ (w dniu wylotu). Zostały ostatnie 2 wolne miejsca. Więcej informacji u ks. Tomasza tel. 506-134-892