4 Niedziela Adwentu – 23 grudnia 2018

 

Ostatnia niedziela Adwentu kieruje nasz wzrok w stronę Maryi Panny, w której życiu wypełnia się obietnica Pana Boga, złożona praojcom w wierze. Przeżywajmy nadchodzące święta z głęboką nadzieją na nowe Boże narodzenie w naszych sercach i w naszej parafialnej wspólnocie.

 

Zapraszamy do udziału w ostatnich roratach jutro o godz. 6.30

 

Światło betlejemskie, przyniesione do kościoła i umieszczone przed ołtarzem głównym, można zabrać do swoich domów zapalając od niego świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 

Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z poniedziałku na wtorek. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest obowiązkowy.

 

Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

 

W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.

 

Składka na tacę podczas pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.

 

Wierni, którzy w czasie pasterki przyjęli Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego Msze św. tak jak w każdą niedzielę. Odpust zupełny możemy zyskać pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

 

Natomiast w drugi dzień świąt, czyli w środę Święto Św. Szczepana. Przed południem Msze św. tak jak w niedzielę, z tym, że wieczornej Mszy św. nie będzie. Na sumie poświęcenie owsa i rozesłanie kolędników misyjnych. Kolędnicy przychodzą na Mszę św. o godz. 10.30 w strojach. Każda grupa kolędnicza, misyjna będzie mieć zaświadczenie z kancelarii parafialnej i przedstawi program misyjny w naszych domach. Prosimy, aby z dziećmi z klas IV Szkoły Podstawowej poszli opiekunowie.

 

Składka ze święta Św. Szczepana przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Prosimy o ofiarność gdyż te uczelnie katolickie mają wielkie znaczenie dla życia religijnego i kultury katolickiej w naszej ojczyźnie, a utrzymują się w znacznym stopniu dzięki ofiarom katolików polskich.

 

W czwartek, w święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, tradycyjnie pobłogosławimy wino.

 

W czwartek od godz. 7.00 do 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy pełniących dyżury w czwarte czwartki miesiąca oraz wszystkich parafian. Rodzice niech zabierają ze sobą dzieci a dziadkowie wnuki. Jest to adoracja jako dziękczynienie za Ojczyznę.

 

W piątek, w święto Młodzianów, męczenników z Betlejem, pragniemy modlić się w intencji dzieci nienarodzonych i niemowląt.

 

W najbliższą sobotę Ks. Tomasz przeżywa imieniny. Z tej okazji już dziś życzymy mu wielu łask Bożych, wstawiennictwa św. Patrona.

 

Spotkanie grupy modlitewnej św. o. Pio w sobotę o godz. 17.00 w kościele. Zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

Od Nowego Roku można będzie przed kościołem nabywać kadzidło i kredę. Kadzidło spalamy na gorącym naczyniu, oznacza ono chwałę oddaną Bogu. Kredą wypisujemy na drzwiach inicjały mędrców i rok 2018.

 

Prosimy rodziny, które nie złożyły ofiar na ogrzewanie kościoła i domu parafialnego w ubiegłą niedzielę, aby to uczyniły w najbliższym czasie.

 

Zapraszamy do zakrystii po opłatki. Z tej okazji składamy ofiarę na wynagrodzenie dla s. Scholastyki albo p. Mateusza.

 

Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kiosku parafialnym. Najniższa ofiara wynosi odpowiednio 5 lub 15 zł. Dochód ze świec w całej diecezji przeznaczony jest m.in. na dożywianie dzieci. Informuje też o tym afisz w gablocie.

 

Drogim solenizantom i jubilatom życzymy pokoju serca i wszelkiego błogosławieństwa.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 26 XII – św. Szczepan (I w.), diakon Kościoła w Jerozolimie i pierwszy męczennik chrześcijański,
 • 27 XII – św. Jan, Apostoł i Ewangelista, jedyny z grona Dwunastu, który nie poniósł śmierci męczeńskiej i do końca długiego życia świadczył o Chrystusie,
 • 28 XII – święci Młodziankowie, dzieci okrutnie zamordowane z rozkazu Heroda, pragnącego zabić narodzonego Jezusa.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Ryszard Janiszewski. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Marii Partyki.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Marii Mrowiec. Dziękujemy za udział w różańcu róży Heleny Michoń.

 

Świąteczny „GN” jest o podwójnej objętości na dwa tygodnie, a w nim m.in.:

 • specjalny obrazek wielkości „GN” z obrzędem wigilijnym
 • wywiad z biskupem Janem Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej o sytuacji na wschodniej Ukrainie
 • o narodzinach naszego Boga, który stał się człowiekiem, zdolnym przyjmować cierpienie; dlaczego tak postąpił?
 • poruszający wywiad z kardynałem Konradem Krajewskim, jałmużnikiem papieskim, który pomaga bezdomnym
 • co wydarzyło się na świecie w 2018 roku

Natomiast w świątecznej „Niedzieli” też o podwójnej objętości:

 • bibliści i historycy próbują ustalić dokładną datę narodzin Pana Jezusa
 • tematem numeru jest Boże Narodzenie
 • obrzęd wieczerzy wigilijnej, śpiewnik kolędowy i płyta CD z kolędami

 

Porządek wizyty kolędowej

Data

        Ksiądz Proboszcz Ksiądz Tomasz Ksiądz Władysław
Od domy Od domy Od domy
czwartek

27 grudnia

8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste od Mieczysława Kozioła nr 189 do Stanisława Kobyleckiego nr 95a 8.30 Ul. Długa, numery parzyste od Jerzego Madeja nr 204 do Mieczysława Łakomy nr 70a
Piątek

28 grudnia

8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste, od Tadeusza Smutka nr 93a do Edwarda Czosnyki nr 43a 8.30 Ul. Długa, numery parzyste od Rozalii Chrobak nr 66a do Stanisławy Taraszki nr 4
Sobota

29 grudnia

8.30 Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Grzegorza Ostręgi nr 17c do Wiesława Minorczyka nr 5b 8.30 Ul. Długa, numery nieparzyste, od Janiny Świątek nr 41b do Antoniego Schaba nr 7 i ul. Mielecka, numery nieparzyste od Antoniego Chrobaka nr 1a 8.30 Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Wiesława Saka nr 95 do Michała Muchy nr 23
Środa

2 stycznia

13.00 Ul. Łukowska, numery nieparzyste od Pawła Janiszewskiego nr 1a 14.30 Ul. Kościuszki od Józefa Wielgusa do Artura Skopa nr 33 13.00 Ul. Rataja od Wiesława Zająca
Czwartek

3 stycznia

13.00 Ul. Łukowska, numery parzyste od Jarosława Litwina nr 2 15.30 c.d. Kościuszki od Jolanty Kuli nr 31 do Krzysztofa Kostura nr 34 13.00 Ul. Mielecka, numery parzyste od Piotra Wapiennika nr 48a
Piątek

4 stycznia

14.30 Ul. Sucharskiego, numery nieparzyste od Ryszarda Tatarczucha nr 71 13.00 Ul. Sucharskiego, numery parzyste od Jadwigi Błocho nr 73
Sobota

5 stycznia

8.30 Ul. Jaracza numery parzyste od Bogdana Wanata nr 2 do Bogdana Witka nr 58c 8.30 Ul. Rolnicza od Urszuli Bodzioch nr 81a do Tomasza Lechowicza nr 4b
Poniedziałek

7 stycznia

15.30 Ul. Witosa, numery parzyste od ronda i 1 Maja 13.00 Ul. Witosa, numery parzyste od Stanisława Stańczyka nr 78
Wtorek

8 stycznia

13.00 Ul. Jaracza, numery parzyste od Teresy Kaziród nr 60c do Janiny Kocoł nr 84a tom 13.00 Ul. Szkolna od Kamili Zając nr 1
Środa

9 stycznia

14.00 14.30 Ul. Witosa, nieparzyste od Marii Białas nr 71 13.00 Ul. Tarnowska, Warzywna i Witosa nieparzyste od ronda
Czwartek

10 stycznia

13.00 Ul. Zagumnie, numery parzyste od Marii Kucy nr 6a do Stanisława Szatki nr 20a 15.00 Ul. Zagumnie, numery parzyste od Józefa Jaworskiego nr 116 13.00 Ul. Zagumnie, numery parzyste, od Stanisława Wielgusa nr 22a
Piątek

11 stycznia

14.30 Ul. Bema 13.00 Ul. Południowa od Jerzego Olszówki nr 30
Sobota

12 stycznia

8.30 Ul. Zagumnie, numery nieparzyste od Józefa Smutka nr 111a i ul. Leśna 8.30 Ul. Zagumnie, numery nieparzyste od Andrzeja Piątka nr 1

Prosimy o samochody na kolędę.