Niedziela Świętej Rodziny – 30 grudnia 2018

 

Dzisiejsza niedziela kieruje nasz wzrok w stronę Świętej Rodziny z Nazaretu. Liturgia zaprasza nas nie tylko do zawierzenia naszych najbliższych Jezusowi, Matce Bożej i św. Józefowi, ale nade wszystko do kształtowania codziennego życia na wzór Świętej Rodziny. Przeżyjmy ten dzień, poświęcając więcej uwagi naszym najbliższym, aby świętowanie niedzieli było czasem prawdziwie dla Boga i rodziny.

 

Jutro – w poniedziałek – zakończymy rok kalendarzowy 2018. Był on brzemienny w wydarzenia na gruncie Kościoła powszechnego, w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach. Mamy za co dziękować, ale mamy również za co przepraszać i prosić Bożą Opatrzność o opiekę na naszą niepewną przyszłością, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy na Eucharystię i specjalne nabożeństwo o godz. 9.00 i 15.00

 

We wtorek, w Nowy Rok, obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym. Tego dnia w łączności z Kościołem powszechnym będziemy modlili się o pokój na świecie.

 

W Nowy Rok za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu O Stworzycielu, Duchu, przyjdź można uzyskać odpust zupełny. Wszyscy potrzebujemy Bożej pomocy, Bożej łaski, skorzystajmy więc z tego daru Kościoła.

 

W czwartek od godz. 7.00 do 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy pełniących dyżury w pierwsze czwartki miesiąca oraz wszystkich parafian. Rodzice niech zabierają ze sobą dzieci a dziadkowie wnuki. Jest to adoracja jako dziękczynienie za Ojczyznę.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W modlitwach prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie, a w piątek przepraszamy Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie Bożych darów, zwłaszcza Eucharystii. Prosimy o miłosierdzie dla tych, którzy Pana Boga przeprosić nie chcą. W sobotę prosimy Niepokalane Serce Maryi o wstawiennictwo przed Bożym tronem.

 

W I piątek miesiąca specjalnej spowiedzi nie będzie. Można przystąpić do spowiedzi tak, jak w każdy dzień powszedni czyli pół godziny przed Mszą św.

 

W pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy całego świata, a w pierwszą sobotę miesiąca chcemy uczcić Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

 

W I sobotę zapraszamy do odprawienia kolejnej z pięciu pierwszych sobót miesiąca. Najpierw będzie Nabożeństwo I soboty a następnie Msza św. Tych, którzy nie byli miesiąc temu zachęcamy do rozpoczęcia pięciu I sobót.

 

W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. Kolędników misyjnych w strojach zapraszamy na godz. 10.30 Tego dnia w kościele na wszystkich Mszach św. pobłogosławimy złoto, kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw nakreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Po literach C + M + B napiszemy cyfry roku Pańskiego 2019, co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Takie oznakowanie drzwi naszych domów ma rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie oczekują.

 

W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Misyjny Dzień Dzieci, dlatego składka będzie przeznaczona na Krajowy Fundusz Misyjny. Już dziś gorąco polecamy tę składkę ofiarności parafian.

 

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia świąteczny podwójny numer „Gościa Niedzielnego” i „Miłujcie się”.

 

Wszystkich solenizantów i jubilatów powierzamy opiece Świętej Rodziny.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 2 I – święci Bazyli Wielki (329-379) i Grzegorz z Nazjanzu (ok. 330-ok. 390), biskupi Kościoła wschodniego, wielcy pisarze i obrońcy wiary, ogłoszeni doktorami Kościoła, za życia złączeni przyjaźnią, wspominani w liturgii tego samego dnia.

 

Dziękujemy s. Scholastyce i pracownikom parafialnym za przygotowanie szopki bożonarodzeniowej w kościele. Dziękujemy ofiarodawcom choinek do kościoła oraz wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania kościoła na Boże Narodzenie. Bóg zapłać.

 

W sobotę 12 stycznia jest wyjazd kolędników misyjnych do Szymbarku z parkingu kościelnego. Wszyscy kolędnicy jadą w strojach i z gwiazdą. Kolędnicy zapisują się u Ks. Tomasza i S. Barbary.

 

Dziękujemy za ofiary złożone z okazji przyjęcia opłatków na wynagrodzenie S. Scholastyki i organisty.

 

Od dziś można będzie przed kościołem nabywać kadzidło i kredę. Kadzidło spalamy na gorącym naczyniu, oznacza ono chwałę oddaną Bogu.

 

Od 1 stycznia do 30 kwietnia możemy przekazywać 1% naszego podatku na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej – zamiast do budżetu państwa. Dobrze znamy naszą Caritas i ufamy jej. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe, aby korzystając z tej możliwości, pomogli za pośrednictwem Caritas ludziom ubogim i potrzebującym.

 

Godzinki w Nowy Rok poprowadzi róża Teresy Pęcak a w przyszłą niedzielę róża Marii Prusak. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Ryszarda Janiszewskiego.

 

Różaniec w Nowy Rok poprowadzi róża Michała Kocoła a w przyszłą niedzielę róża Marii Partyki. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Mrowiec.

 

Porządek wizyty kolędowej

Data

        Ksiądz Proboszcz Ksiądz Tomasz Ksiądz Władysław
Od domy Od domy Od domy
Środa

2 stycznia

13.00 Z powodu pogrzebu kolęda odbędzie się 1 stycznia od godz. 13.00.

Będzie ks. Władysław

Ul. Łukowska, numery nieparzyste od Pawła Janiszewskiego nr 1a

14.30 Ul. Kościuszki od Józefa Wielgusa do Artura Skopa nr 33 13.00 Ul. Rataja od Wiesława Zająca
Czwartek

3 stycznia

13.00 Ul. Łukowska, numery parzyste od Jarosława Litwina nr 2 15.30 c.d. Kościuszki od Jolanty Kuli nr 31 do Krzysztofa Kostura nr 34 13.00 Ul. Mielecka, numery parzyste od Piotra Wapiennika nr 48a
Piątek

4 stycznia

14.30 Ul. Sucharskiego, numery nieparzyste od Ryszarda Tatarczucha nr 71 13.00 Ul. Sucharskiego, numery parzyste od Jadwigi Błocho nr 73
Sobota

5 stycznia

8.30 Ul. Jaracza numery parzyste od Bogdana Wanata nr 2 do Bogdana Witka nr 58c 8.30 Ul. Rolnicza od Urszuli Bodzioch nr 81a do Tomasza Lechowicza nr 4b

Grafik kolędy na dni 7-12 stycznia jest w ogłoszeniach sprzed tygodnia

Prosimy o pojazdy na kolędę.