Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / Kościół On-Line / KONTAKT

Miejsce, na którym rozłożyły się zabudowania Lisiej Góry, to jedno
 z ostatnich znaczących wzniesień Pogórza Karpackiego. Stad, przy
sprzyjającej pogodzie widać Tatry, oddalone o ok. 150 km.
Lisia Góra jest stolicą Gminy oddaloną od Tarnowa 7 kilometrów i leży
na skrzyżowaniu dróg, jednej wiodącej z Tarnowa ku Warszawie, drugiej
na wschód do Mielca.
Wiemy, że parafia powstała tutaj najprawdopodobniej w drugiej połowie
XIV wieku, a więc w czasie założenia samej wsi, co stało się na mocy
dyplomu lokacyjnego króla Kazimierza Wielkiego w roku 1354.

W kronice parafialnej czytamy: "W środku wsi Lisia Góra przed rokiem 1368 był kościół drewniany pod wezwaniem św. Wojciecha" . Fakt ten potwierdza Jan Długosz w "Liber Beneficiorum" (1470 r.). W miejscu obecnej świątyni stał wówczas niewielki drewniany kościółek ufundowany przez Leliwitów Tarnowskich. Służył on parafianom przez wiele lat, bo aż do roku 1710, kiedy to spłonął doszczętnie z całym wyposażeniem. Należy pamiętać, iż Lisia Góra była przez lata bardzo dużą parafią, gdyż obejmowała okoliczne wsie. I tak w 1665 r. należały do niej oprócz Lisiej Góry : Żukowice, Śmigno, Pawęzów, Lipiny, Zaczarnie, Kobierzyn, Łukowa, Wymysł, Wychylówka, Breń, Piaski i Krzyż.luctus ipsum. Morbi varius, diam a ornare sodales, lectus tellus laoreet lacus, quis tincidunt purus est non lorem. Donec condimentum ultrices mattis. Duis iaculis eros consectetur sem elementum non interdum tortor dignissim. Mauris elit ipsum, faucibus id scelerisque ac, semper eget risus. Curabitur eleifend eleifend accumsan. Donec sodales ullamcorper nisl.